Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.bizMjeksia-Grup


Share | 
 

 Gjumi, kaloritë, gërhitja

Shko poshtë 
AutoriMesazh
dr.FjoollaaH™
WebMaster
WebMaster
avatar

<b>Postime</b> Postime : 9044

MesazhTitulli: Gjumi, kaloritë, gërhitja    Sat May 21, 2011 8:25 am

Gërhitja është e pakëndshme dhe mund të jetë e rrezikshme për shëndet.Një
studim amerikan ka treguar se njerëzit që gërhasin, pavarësisht nëse
flenë ose vetëm pushojnë, shpenzojnë 370 kalori më shumë sesa ata që
flenë të qetë, për shkak se truri i tyre, edhe kur fle, është në
funksion të shpejtë.
Mirëpo, megjithëkëtë, njerëzit që gërhasin vuajnë nga mbipesha. Nga
një anë, teprica e kilogramëve nxit gërhitjen, shkakton apne dhe
vështirësi të tjera të frymëmarrjes gjatë gjumit, ndërsa, njëkohësisht,
pagjumësia ndryshon prodhimin e hormoneve dhe metabolizmin, ashtu që
shkakton trashje.
Njerëzit që gërhasin me shumë zhurmë janë për 34 për qind më shumë të rrezikuar që të pësojnë goditje në tru. /Telegrafi/

_______________________
L.VETEVENDOSJE!
Feja e Shqiptarit është Shqiptaria
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.mjeksia-grup.tk
dr.Delfina
WebMaster
WebMaster
avatar

<b>Postime</b> Postime : 1077

MesazhTitulli: Re: Gjumi, kaloritë, gërhitja    Sun May 22, 2011 1:54 pm

-Kjo qenka ne favorin tim Fjolla :) ..
-Por nuk dmth qe vetem njerzit me mbipesh gerrahin amo ne te shumten e rasteve sepse ka edhe nga ata me pesh normale ose astenik qe gerrhasin.

_______________________
E kaluara mund të harrohet,por jo të fshihet.Prandaj kujdes cka bëni me të tashmen....!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.mjeksia-grup.com
 
Gjumi, kaloritë, gërhitja
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Gjumi
» Dëshmitarë i një ngjarje të pashpjegueshme
» Somnambulizmi
» Teoritë e gjumit
» Gjumi dhe vdekja

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Lajmeve :: Lajmet Mjeksore-
Kërce tek: