Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.bizMjeksia-Grup


Share | 
 

 Ataku kardiak, sëmundja vdekjeprurëse për Egjiptianët e lashtë

Shko poshtë 
AutoriMesazh
dr.FjoollaaH™
WebMaster
WebMaster
avatar

<b>Postime</b> Postime : 9044

MesazhTitulli: Ataku kardiak, sëmundja vdekjeprurëse për Egjiptianët e lashtë    Wed May 18, 2011 2:53 pm

Klasifikimi që i bëjmë kancerit e sidës në ditët e sotme, si sëmundje e shekullit, është i njëjtë me atë i Egjiptianët e lashtë i kanë bërë atakut kardiak 3500 vjet më parë.
Lajmi bëhet i ditur nga një studim i Universitetit të Kalifornisë, pas ekzaminimit të rreth 44 mumjeve. Ndër trupat e studiuar ka qënë edhe ai i princeshës Djeher, që ka jetuar diku rreth viteve 304-30 P.E.S., ku pas skanimit u vërejt se arteriet e saj ishin të bllokuara dhe se vdekja ishte shkaktuar nga ataku kardiak.

Një situatë e ngashme është vërenjtur thuajse në të gjithë mumjet e studiuara, që sipas shkencëtarit Gregory Thomas, po të jetonin në ditët e sotme, mbi 90% e tyre do t’i shpëtonte vdekjes.

Ataku kardiak ose atakqet kardiake shkaktohen si pasojë e krijimit të një lënde të huaj në arteriet e zemrës, që pengon qarkullimin normal të gjakut. /Telegrafi/


_______________________
L.VETEVENDOSJE!
Feja e Shqiptarit është Shqiptaria
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.mjeksia-grup.tk
 
Ataku kardiak, sëmundja vdekjeprurëse për Egjiptianët e lashtë
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» 10 kultet më vdekjeprurës në histori
» Roma e Lashtë
» Epiri i lashtë
» Në Tomorr, në Malbabá: nga e mira pagane te orakujt e lashtë!…
» ZÂRA - Dëshmi lashtësie dhe autoktonie

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Lajmeve :: Lajmet Mjeksore-
Kërce tek: