Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.bizMjeksia-Grup


Share | 
 

 Pesëvjeçarët i mësojnë gjuhët më së miri

Shko poshtë 
AutoriMesazh
dr.FjoollaaH™
WebMaster
WebMaster
avatar

<b>Postime</b> Postime : 9044

MesazhTitulli: Pesëvjeçarët i mësojnë gjuhët më së miri   Wed May 18, 2011 9:40 am

Fëmijët e moshës parashkollore më lehtë mësojnë shqiptimin e saktë dhe më shpejt e pasurojnë fondin e fjalëve se kur kanë më shumë vite, pohojnë ekspertët. Fëmijët tashmë prej moshës pesëvjeçare duhen të fillojnë me mësimin e gjuhës së huaj, sepse për disa vjet do ta flasin njëlloj mirë si gjuhën amtare!
Sigurisht, nuk duhet t’i sforconi fëmijët për të mësuar, ndërsa vetë procesi nuk duhet të ngjajë në asgjë tjetër, përveç se në lojë e cila do ta mbajë vëmendjen e fëmijëve dhe do t’i përmbushë me ndjenja pozitive, për t’u “kapur/ngjitur” dija.
Më së lehti është t’i mësoni me anë të librave me fotografi dhe këngëve, të cilat do t’i mësojnë përmendsh, ndërsa pastaj kërkoni që këngët t’i zbërthejnë në fjalë, kuptimi i të cilave mësohet.
Në shtëpi duhen të dëgjojnë dhe të shikojnë filma vizatimorë dhe muzikë që nuk ka përkthim dhe sinkronizim. Është mirë të kenë dikë që interesohet për zbulimet e tyre të reja, prandaj është shumë mirë kur përfshihen edhe prindërit dhe mësojnë gjuhët së bashku me të vegjlit.

_______________________
L.VETEVENDOSJE!
Feja e Shqiptarit është Shqiptaria
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.mjeksia-grup.tk
 
Pesëvjeçarët i mësojnë gjuhët më së miri
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Zbulohet një bibël 1500-vjeçare në gjuhën aramaike
» Pesë teoritë konspirative që nuk shuhen
» Pohimet për gjuhën e vjetër shqipe i lënë studiuesit pa fjalë
» Ylli me pesë cepa
» Gjuhë & letra shqipe

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Lajmeve :: Lajmet Mjeksore-
Kërce tek: