Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.bizMjeksia-Grup


Share | 
 

 Tetë orë apo më shumë në kompjuter, shkaktojnë ishiasin

Shko poshtë 
AutoriMesazh
dr.FjoollaaH™
WebMaster
WebMaster
avatar

<b>Postime</b> Postime : 9044

MesazhTitulli: Tetë orë apo më shumë në kompjuter, shkaktojnë ishiasin   Mon May 16, 2011 2:08 pm

Tetë orë apo më shumë të kaluara duke punuar në kompjuter, kohë
të pamjaftueshme për t’i kushtuar kujdes trupit tonë dhe niveli i ulët i
aktivitetit trupor konsiderohen shkaktarët më të shpeshtë të kësaj
sëmundjeje.


Ishiasi (lumboischialgia) ka të bëjë me nervin më
të gjatë të trupit të njeriut, i cili është i trashë sa gishti i madh i
dorës. Përbëhet nga pesë nerva të vegjël dhe shtrihet nga pjesa e
poshtme e boshtit kurrizor, nga ana e prapme e prapanicës dhe nga ana e
prapme e këmbëve deri te shputat. Çfarëdo trysnie që të krijohet në të,
shkakton irritim dhe mund të shkaktojë dhembje. Dhembja fillon në pjesën
poshtme të shpinës dhe përhapet, por mund të shfaqet edhe në nëngjunjë
apo në pulpë, ku edhe është më e shfaqur. Personat kanë vështirësi edhe
me lakimin e këmbëve në gjunjë, por dhimbja mund të shfaqet madje edhe
në këmbën tjetër.
Ishiasi mund të shkaktojë dhembje të buta, të cilat mund të
kontrollohen me marrjen e analgjetikëve, mirëpo dhembjet mund të bëhen
edhe shumë më të mëdha dhe ta detyrojnë pacientin ditë të tëra të
qëndrojë në shtëpi. /Telegrafi/

_______________________
L.VETEVENDOSJE!
Feja e Shqiptarit është Shqiptaria
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.mjeksia-grup.tk
 
Tetë orë apo më shumë në kompjuter, shkaktojnë ishiasin
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Historitë që tregojnë se fantazmat ndodhen mes nesh
» Ylli kuranik tetëcepësh dhe ylli i kuq pesëcepësh
» Sendet që shkaktojnë fatkeqësi
» Tetë përgjigjet që nuk i gjen njeriu
» Tetë parashikimet e çuditshme të së ardhmes

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Lajmeve :: Lajmet Mjeksore-
Kërce tek: