Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.bizMjeksia-Grup


Share | 
 

 Karbohidratet ne darke te dobesojne me shume dhe me mire

Shko poshtë 
AutoriMesazh
dr.FjoollaaH™
WebMaster
WebMaster
avatar

<b>Postime</b> Postime : 9044

MesazhTitulli: Karbohidratet ne darke te dobesojne me shume dhe me mire   Tue May 10, 2011 7:10 am

Nese karbohidratet do t'i konsumoni ne darke, atehere rezultatet e dietes do te jene me te mira. Ky eshte perfundimi ne te cilin kane arritur kerkues te Universitetit te Jerusalemit, studim te cilin e kane botuar edhe ne revisten Obesity.
Eksperimenti eshte bere me 78 burra dhe gra te cilet kishin probleme me obesitetin dhe i ishin nenshtruar nje diete hipokalorike me 1300 deri 1500 kcal ne dite per 6 muaj. Grupi ishte ndare ne dy n/grupe, pjestaret e njerit i merrnin karbohidratet ne formen e makaronave, bukes, orizit, patateve, vetem ne darke, ndersa n/grupi tjeter i merrte ato po ne te njejtat forma, por te shtrira ne te gjithe gjatesine e dites.
Ne fund te gjashte muajve te eksperimentit, u pa se n/grupi qe i merrte karbohidratet ne darke humbi me shume ne peshe, duke mundesuar nje dobesim me te mire lidhur me masen dhjamore, me nje ndjenje me te vogel urie, si dhe nivel me te mire te glukozes dhe kolesterolit ne gjak, ne krahasim me n/grupin qe karbohidratet i merrte te shtrira ne te gjithe harkun e dites.
Sipas studjuesve, spostimi ne darke i karbohidrateve, ndoshta lidhet me modifikime pozitive te dy hormoneve, leptina dhe adiponectina, te cilet perkatesisht ndikojne ne rregullimin e nivelit te glukozes dhe kolesterolit

_______________________
L.VETEVENDOSJE!
Feja e Shqiptarit është Shqiptaria
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.mjeksia-grup.tk
 
Karbohidratet ne darke te dobesojne me shume dhe me mire
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Pagjumësia
» Nje ngjarje qe me la shume mbresa !?
» Ritual per te mesuar me shume?
» Thënie nga Paulo Coelho
» Paraja, 'djalli' i ardhur nga barku i Tokes!

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Lajmeve :: Lajmet Mjeksore-
Kërce tek: