Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.bizMjeksia-Grup


Share | 
 

 Stomaku i fryrë i rrezikshëm për shëndetin

Shko poshtë 
AutoriMesazh
dr.FjoollaaH™
WebMaster
WebMaster
avatar

<b>Postime</b> Postime : 9044

MesazhTitulli: Stomaku i fryrë i rrezikshëm për shëndetin   Tue May 10, 2011 7:09 am

Stomaku i fryrë, si te meshkujt, po ashtu edhe te femrat, e dyfishon rrezikun për të prekur nga sëmundjet e zemrës apo sulmi në tru, theksojnë shkencëtarët


Shkencëtarët amerikanë, duke e hulumtuar një grup prej pothuajse 16 000 pacientëve me sëmundje të zemrës, kanë zbuluar se yndyra rreth stomakut mund të jetë e rrezikshme sikur një pako cigare brenda ditës, apo sikur niveli i lartë i kolesterolit.

Sipas shkencëtarëve, problemet me zemër dhe me arteret nuk janë të ndërlidhura vetëm me sasinë e yndyrës, por edhe me vendin ku gjendet ajo yndyrë. Hulumtimet e mëparshme kanë treguar se gratë, të cilat e kanë figurën e mollës, pra yndyrë rreth belit, u janë më të ekspozuara rrezikut nga sëmundjet në krahasim me ato në figurë të dardhës, pra yndyra e të cilave grumbullohet në ije.

Shkencëtarët nga klinika “Maio” në Minesota, duke i analizuar mostrat e 15 923 të sëmurëve me sëmundje të zemrës, kanë ardhur në përfundim se rreziku nga vdekja te pacientët me yndyrë më të theksuar rreth belit është dy herë më i lartë.

Dr. Francisko Lopez-Himenez shpjegon se yndyra rreth belit në mënyrë metabolike është më aktive. Sipas saj, “në këtë mënyrë formohet më shumë kolesterol, ndërsa shtypja e gjakut dhe sheqeri në gjak janë në shkallë më të lartë”. “Mirëpo, njerëzit te të cilët yndyrat u grumbullohen në pjesë të tjera të trupit, sidomos në këmbë, nuk janë të rrezikuar”, thekson Lopez-Himenez. Rezultatet e hulumtimit ishin botuar në revistën “Journal of American College of Cardiology”

_______________________
L.VETEVENDOSJE!
Feja e Shqiptarit është Shqiptaria
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.mjeksia-grup.tk
 
Stomaku i fryrë i rrezikshëm për shëndetin
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Coca-Cola
» A është i rrezikshëm projeksioni apo udhëtimi astral?
» Njerëzit që nuk besojnë në Holokaust dhe evolucion - janë të rrezikshëm!
» Lidhja e krijimtarisë me shëndetin mendor

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Lajmeve :: Lajmet Mjeksore-
Kërce tek: