Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.bizMjeksia-Grup


Share | 
 

 Në QKUK ka mungesë të insulinave

Shko poshtë 
AutoriMesazh
dr.FjoollaaH™
WebMaster
WebMaster
avatar

<b>Postime</b> Postime : 9044

MesazhTitulli: Në QKUK ka mungesë të insulinave    Sun May 08, 2011 3:39 pm

Në Kosovë përsëri ka mungesë të insulinave. Ministri i
Shëndetësisë, Ferid Agani, thotë se problemi qëndron te menaxhimi i
dobët, përkatësisht për shkak të vonesave të prokurimit. Për pasojë,
pacientët që vuajnë nga diabeti janë të shtyrë që t`i sigurojnë barnat,
varësisht nga xhepi i tyre.
Pacientet që vuajnë nga sëmundja e
diabetit, shpeshherë përballen me mungesë të insulinave. Njëri nga ta
tha për Radion Blue Sky se kur mungon mbështetja nga shteti shpenzimet
janë të mëdha.
Ministri Agani arsyetohet se është duke punuar për kapërcimin e kësaj situate, por çështja nuk është e lehtë.
“Tash ne jemi në kurthin e procedurave ligjore të prokurimit dhe në
anën tjetër nevojave të qytetarëve për këtë preparat. Prandaj, asgjë me
tepër nuk mund të ju them, por në baza ditore jam i interesuar që ky
problem të tejkalohet sa më shpejt. Problemi është te planifikimi i
dobët i insulinës dhe procedurat shumë të vonuara të prokurimit dhe në
këtë drejtim kërkohet edhe ndryshimi i ligjit të prokurimit”, thotë
Agani. /rtk/

_______________________
L.VETEVENDOSJE!
Feja e Shqiptarit është Shqiptaria
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.mjeksia-grup.tk
 
Në QKUK ka mungesë të insulinave
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Lajmeve :: Lajmet Mjeksore-
Kërce tek: