Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.bizMjeksia-Grup


Share | 
 

 Çfarë ndodh kur ne qeshim?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
dr.FjoollaaH™
WebMaster
WebMaster
avatar

<b>Postime</b> Postime : 9044

MesazhTitulli: Çfarë ndodh kur ne qeshim?    Thu May 05, 2011 2:46 pm

Efektet e të qeshurës dhe të ushtrimeve janë shumë të ngjashme.
Njerëzit që besojnë në të mirat që sjell e qeshura thonë që ajo është si
një stërvitje e lehtë dhe mund të ofrojë disa nga avantazhet e njëjta
që sjell edhe stërvitja.
Kur qeshim ne ndryshojmë
psikologjikisht; tendosim muskujt e fytyrës dhe të trupit, pulsi dhe
presioni i gjakut rriten dhe marrim frymë më shpejt, duke dërguar më
shumë oksigjen në indet tona.
Efektet e të qeshurës dhe të ushtrimeve janë shumë të ngjashme.
Kombinoni të qeshurën dhe lëvizjen (të valëvitni dorën); kjo është një
mënyrë e shkëlqyer të përmirësoni rrahjet e zemrës.
Një pionier në kërkimet për të qeshurën, William Fry, pretendonte se,
i duheshin 10 minuta mbi një makinë qepëse që rrahjet e zemrës së tij
të arrinin në të njëjtin nivel rrahjesh pas 1 minute të qeshure me të
madhe. Dhe duket se e qeshura gjithashtu djeg kaloritë.
Një studiues nga Universiteti Vanderbilt, ndërmori një studim të
vogël në të cilin ai mati sasinë e kalorive që harxhohen gjatë të
qeshurës. Doli se, gjatë një qeshjeje 10-15 minuta digjen 50 kalori.
Ndërsa rezultatet janë intriguese, mos jini shumë të nxituar që ta bëni
rutinë. Një copë çokollatë ka rreth 50 kalori; në nivelin e 50 kalorive
në orë, të humbisni 500 g do t'ju duheshin rreth 12 orë e qeshur e mirë!
/Telegrafi/

_______________________
L.VETEVENDOSJE!
Feja e Shqiptarit është Shqiptaria
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.mjeksia-grup.tk
 
Çfarë ndodh kur ne qeshim?
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Çfarë na ndodh kur vdesim?
» Cfare me ndodh gjate gjumit?
» Çfarë do të thotë kjo?
» Asgjë nuk ndodh rastësisht!
» Truri

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Lajmeve :: Lajmet Mjeksore-
Kërce tek: