Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.bizMjeksia-Grup


Share | 
 

 Pesë vjet për të lënë duhanin!

Shko poshtë 
AutoriMesazh
dr.Delfina
WebMaster
WebMaster
avatar

<b>Postime</b> Postime : 1077

MesazhTitulli: Pesë vjet për të lënë duhanin!   Fri Apr 29, 2011 3:56 pm

Shkencëtarët amerikanë thonë se për të hequr dorë nga cigaret ju nevojiten pesë vjet dhe shumë përpjekje.

Me hulumtimin e tyre, shkencëtarët, e kanë shqyrtuar sjelljen e rreth 3.000 duhanxhinjve të sotëm që e kanë lënë duhanin. Njëra nga arsyet më të shpeshta dhe motivet e atyre që kanë hequr dorë nga duhani është shqetësimi për shëndetin, por edhe për mostërheqjen tek gjinia e kundërt, kohë pas kohe aroma e gojës dhe akuzimi nga pjesëtarët e tjerë të shoqërisë.

Lënia e duhanit është proces i gjatë dhe i vështirë që është i “ushqyer” edhe me doza të mëdha të stresit, në veçanti gjatë javës së parë ku dëshira për cigare është më e madhe. Prandaj, për t’u duruar java e parë e vështirë, është mirë që duhanpirësi pranë vetes të ketë dikë që do t’i japë mbështetje.

Në ditët e para duhanpirësi sugjerohet të merret me ndonjë gjë, të fillojë me një hobi të re dhe me ushtrime, sepse në atë mënyrë do ta largojë vëmendjen nga dëshira për nikotinë. Në masë të madhe mund t’i ndihmojë edhe një listë me arsye se pse është mirë t’i lini cigaret. Ajo duhet të jetë në një vend të dukshëm që t’ju japë nxitje që të duroni deri në fund

_______________________
E kaluara mund të harrohet,por jo të fshihet.Prandaj kujdes cka bëni me të tashmen....!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.mjeksia-grup.com
 
Pesë vjet për të lënë duhanin!
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Pse dikur njerëzit kanë jetuar 900 vjet ?!
» Pesë teoritë konspirative që nuk shuhen
» Dëshmitarë i një ngjarje të pashpjegueshme
» Etruskët - 3 mijë vjet mistere
» Ylli me pesë cepa

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Lajmeve :: Lajmet Mjeksore-
Kërce tek: