Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.bizMjeksia-Grup


Share | 
 

 Ëmbëlsirat nuk trashin!

Shko poshtë 
AutoriMesazh
dr.FjoollaaH™
WebMaster
WebMaster
avatar

<b>Postime</b> Postime : 9044

MesazhTitulli: Ëmbëlsirat nuk trashin!   Fri Apr 15, 2011 7:23 am

Ëmbëlsirat nuk trashin!


Një lajm i mirë për të gjithë ata që e preferojnë çokollatën dhe ëmbëlsirat e tjera. Shkencëtarët thonë se ëmbëlsirat, lëre më që nuk ndikojnë në shtimin e peshës, por i bëjnë njerëzit më të hollë dhe më të shëndetshëm.

Një studim i ri, i bërë nga shkencëtarët amerikanë, ka treguar se ëmbëlsirat, duke përfshirë edhe çokollatën dhe bonbonet, nuk shkaktojnë mbipeshën dhe nuk rrezikojnë shëndetin, me kusht që të mos e teproni me to.

Po ashtu, është hetuar se njerëzve që u pëlqejnë ëmbëlsirat, janë për 15% më pak të rrezikuar nga paraqitja e shtypjes së lartë të gjakut dhe 15% më pak të rrezikuar nga paraqitja e ndonjë sindrome metabolike.

Edhe pse pjesëmarrësit në këtë studim kishin ngrënë çdo ditë ëmbëlsira, në pyetje ishin sasitë e vogla, deri në 50 gramë, prandaj shkencëtarët kanë tërhequr vëmendjen se sasitë më të mëdha kanë efekt të kundërt.

_______________________
L.VETEVENDOSJE!
Feja e Shqiptarit është Shqiptaria
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.mjeksia-grup.tk
dr.Delfina
WebMaster
WebMaster
avatar

<b>Postime</b> Postime : 1077

MesazhTitulli: Re: Ëmbëlsirat nuk trashin!   Fri Apr 15, 2011 3:23 pm

`Yeahhh kjo eshte ne favor timin , shummm i konsumoj qokolatat :).. flm per postin Fjolla ..

_______________________
E kaluara mund të harrohet,por jo të fshihet.Prandaj kujdes cka bëni me të tashmen....!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.mjeksia-grup.com
dr.FjoollaaH™
WebMaster
WebMaster
avatar

<b>Postime</b> Postime : 9044

MesazhTitulli: Re: Ëmbëlsirat nuk trashin!   Sat Apr 16, 2011 9:15 am

edhe pse ha shuum e shuuum embelsira nuk trashem perseri

sdi qa po ndodh
a un po i ha ato apo ato po me han mua qajperrty

_______________________
L.VETEVENDOSJE!
Feja e Shqiptarit është Shqiptaria
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.mjeksia-grup.tk
dr.Delfina
WebMaster
WebMaster
avatar

<b>Postime</b> Postime : 1077

MesazhTitulli: Re: Ëmbëlsirat nuk trashin!   Sat Apr 16, 2011 3:19 pm

Haha Fjolla n'rrezik koke nga Ëmbelsirat .Tkisha sygjeru per nje konsult :):)

_______________________
E kaluara mund të harrohet,por jo të fshihet.Prandaj kujdes cka bëni me të tashmen....!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.mjeksia-grup.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Ëmbëlsirat nuk trashin!   

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Ëmbëlsirat nuk trashin!
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Keshillave :: Ushqimi dhe Dieta-
Kërce tek: