Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.bizMjeksia-Grup


Share | 
 

 Ja ilaçi për hemorroidet

Shko poshtë 
AutoriMesazh
dr.FjoollaaH™
WebMaster
WebMaster
avatar

<b>Postime</b> Postime : 9044

MesazhTitulli: Ja ilaçi për hemorroidet   Fri Apr 15, 2011 7:21 am
Mendohet se rreth dy të tretat e njerëzve në botë e zhvillojnë një betejë me hemorroidet.

Parandalojeni shfaqjen e tyre, duke mos ngritur pesha të rënda, duke mos qëndruar për kohë të gjatë ulur, apo në këmbë

Mendohet se rreth dy të tretat e njerëzve në botë e zhvillojnë një betejë me hemorroidet. Parandalojeni shfaqjen e tyre, duke mos ngritur pesha të rënda, duke mos qëndruar për kohë të gjatë ulur, apo në këmbë.

Sëmundja e enëve të zgjeruara të gjakut rreth anusit dhe pjesës së poshtme të rektumit i godet njësoj si meshkujt, po ashtu edhe femrat, të rinjtë dhe të moshuarit.

Faktorët më të shpeshtë të rrezikut:

1. Qëndrimi ulur për një kohë të gjatë

2. Qëndrimi në këmbë për një kohë të gjatë

3. Mbipesha

4. Ngritja e peshave të rënda

5. Shtatzënia

6. Diarreja kronike

Më mirë të parandalohet

Qasja më e mirë kundër hemorroideve është të parandalohet paraqitja e tyre. Me këtë rast, duke shmangur ngritjen e peshave të rënda dhe qëndrimit ulur dhe në këmbë për një kohë të gjatë, edhe mënyra e të ushqyerit është një aleat i rëndësishëm. Organizmit duhet t’i sigurohen mjaft fibra, pemë dhe perime. Po ashtu, edhe konsumimi i së paku tetë gotave me ujë si dhe i çajit bimor janë bazë për parandalimin e shfaqjes së hemorroideve.

Krahas ushqimit nevojitet edhe higjienë e rregullt

• Çdo ditë konsumoni pesë apo më shumë pemë apo perime.

• Çdo ditë konsumoni shumë ujë, pa marrë parasysh nëse ndjeni apo nuk ndjeni etje

• Shmangeni mishin e kuq, produktet e mishit, produktet e përpunuara dhe çokollatën

• Shmangeni kafenë dhe alkoolin (sidomos verën e zezë)

• Ushqimet agresive, si specat e kuq, vetëm sa e vështirësojnë gjendjen, prandaj do të ishte mirë t’i shmangni

• Ushtrimet e përditshme janë mënyrë e mirë që ta keni një jetë pa hemorroide.

_______________________
L.VETEVENDOSJE!
Feja e Shqiptarit është Shqiptaria
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.mjeksia-grup.tk
 
Ja ilaçi për hemorroidet
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Lajmeve :: Lajmet Mjeksore-
Kërce tek: