Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.bizMjeksia-Grup


Share | 
 

 Zbulohet pjesa e trurit që dëmtohet nga skleroza multiple !

Shko poshtë 
AutoriMesazh
dr.Delfina
WebMaster
WebMaster
avatar

<b>Postime</b> Postime : 1077

MesazhTitulli: Zbulohet pjesa e trurit që dëmtohet nga skleroza multiple !   Sun Apr 10, 2011 11:39 am

Universiteti i Ilionisit në Chicago ka zbuluar për herë të parë një pjesë të trurit e cila dëmtohet nga skleroza multiple për shkak se sasia e lëndës transportuese kimike në të pakësohet.

Sipas agjencisë së lajmeve Shin Hua nga Washingtoni, kërkuesit në një artikull në revistën shkencore Brain deklaruan se fazat patologjike të multi sklerozës nuk dihen ende plotësisht por mjekët e dinë se ndikimi i rruazave të bardha të gjakut dhe kalimi i tyre mbi barrierën e gjakut në tru janë nga faktorët që shkaktojnë këtë sëmundje. Doktor Douglas Feinstein dhe kolegët e tij deklaruan se transmetimi nervor ose neurotransmiter neuroadrenalina luan një rol të rëndësishëm në këtë sëmundje dhe po ashtu mbrojnë barrierën e gjakut në tru.

Një burim i fuqishëm i transmetimit nervor përgjithësisht është një pjesë e trurit që quhet Lukus Srulus LC ku shkencëtarët në kërkimet e tyre 15 vjeçare në këtë zonë kanë kuptuar se kjo sëmundje mund të kurohet në fazat fillestare.
Skleroza multiple është një nga sëmundjet më të përhapura në sistemin qendror nervor e cila shkaktohet nga dëmtimi i fijeve nervore.

_______________________
E kaluara mund të harrohet,por jo të fshihet.Prandaj kujdes cka bëni me të tashmen....!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.mjeksia-grup.com
 
Zbulohet pjesa e trurit që dëmtohet nga skleroza multiple !
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Valët e trurit në meditim
» Kontrolli i mendjes - shpelarja e trurit
» Truri
» Pse nuk mund ta shfrytezojme trurin
» Zbulohet nje shkrim i lashte shqip, 2800 vjet me pare

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Lajmeve :: Lajmet Mjeksore-
Kërce tek: