Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.bizMjeksia-Grup


Share | 
 

 Pse duhet ta përdorim limonin si burim i vitaminës C?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
dr.Delfina
WebMaster
WebMaster
avatar

<b>Postime</b> Postime : 1077

MesazhTitulli: Pse duhet ta përdorim limonin si burim i vitaminës C?   Sun Apr 03, 2011 11:39 am

Nga më të vjetrat dhe më të njohurat veti të lëngut të limonit është burim i vitaminës C. Vitamina C është një antioksidant thelbësor që ndihmon pastrimin e trupit nga radikalet e lira.
Këto radikale të lira mund të shkaktojnë dëmtimin qelizor, duke çuar në sëmundje të zemrës, kancer dhe sëmundje të tjera serioze. Vitamina C është gjithashtu një bllok i rëndësishëm për ndërtimin e një sistemi të shëndoshë imun. Lëngun e limonit e gjejmë në shumë përdorime, ku më posht po japim disa prej tyre.
- Kapsllëku
Lëngu i limonit ndihmon për të kuruar problemet e lidhura me kapsllikun. Shtoni disa pika limoni në pjatën tuaj. Limoni vepron si një pastrues gjaku dhe si një agjent i spastrimit.
- Temperaturë
Lëngu i limonit mund të ndihmojë një person i cili vuan nga gripi, i ftohti ose kur ka ethe. Limoni ndihmon për të thyer ethet duke rritur djersën.
- Kujdesi i dhëmbëve
Lëngu i limonit është i përdorur për kujdesin dentar gjithashtu. Nëse lëngu i limonit aplikohet në zonat ku ka dhimbje dhëmbi atëherë dhimbja pushon. Lëngu i limonit ndalon gjakederdhjen nga dhëmbët. Limoni ndihmon nga era e keqe e gojës dhe probleme të tjera në lidhje me mishrat. Përveç kësaj, limoni mund të përdoret gjithashtu në pastrimin e rregullt te dhëmbëve tuaj. Ju mund te shtoni lëng limoni në pastën tuaj të dhëmbëve.
- Për flokët
Lëngu i limonit ka dëshmuar veten në trajtimin e kujdesit për flokët në një shkallë të gjerë. Lëngu i limonit nëse aplikohet në lëkurën e kokës mund të trajtoj probleme si zbokthi, rënia e flokëve dhe probleme të tjera që lidhen me flokët. Lëngu i limonit nëse aplikohet mbi flokët, i jep një ndriçim natyral flokut.
- Lëkura
Lëngu i limonit, duke qenë një ilaç natyral antiseptik, mund të përdoret për të kuruar problemet e lidhura me lekurën. Lëngu i limonit mund të aplikohet për të ndaluar edhe djegiet e diellit. Lëngu i limonit gjithashtu mund të aplikohet në lëkurë për ata që kanë ekzemë. Ajo vepron si një ilaç kundër plakjes dhe mund të heqë rrudhat dhe pikat e zeza. Nderësa kundra djegies mund të zhduk plagët. Limoni është një agjent ftohje, dhe në këtë mënyrë ai zvogëlon ndjesitë djegëse në lëkurë.
- Gjakderdhje të Brendshme
Limoni ka veti antiseptike, ajo mund të ndalojë gjakderdhjet e brendshme. Psh ju mund të aplikoni lëng limoni në pambuk dhe ta vini në hundë për të ndaluar gjakderdhjen.
- Reumatizmi
Limoni është gjithashtu një diuretik dhe me të mund të trajtohen reumatizmat dhe artriti. Ai ndihmon për të nxjerr bakteret nga trupi.
- Pesha
Nëse një person merr lëng limoni të përzier me ujë të vakët dhe mjaltë, kjo përzierje mund të zvogëlojë peshën e trupit.
- Çrregullime në frymëmarrje
Lëngu i limonit ndihmon në shërimin e problemeve të frymëmarrjes si dhe ëeshtë i dobishëm për persona që vuajnë nga asma. Limoni duke qenë një burim i pasur i vitaminë C, ndihmon në trajtimin e çrregullimeve të frymëmarrjes.
- Kolera
Sëmundje si kolera apo malaria mund të trajtohen me lëng limoni sepse ai vepron si një pastrues gjaku.
- Relaksues për këmbët
Limoni është një agjent aromatik dhe antiseptik dhe është i dobishëm në relaksimin e këmbëve. Shtoni disa limona në ujin e ngrohtë dhe vini këmbët në ujë për t′u relaksuar.
- Infeksionet e fytit
Limoni është një frut i shkëlqyer që ndihmon në luftimin e problemeve në lidhje me infeksionet e fytit sepse ajo ka veti antibakteriale.
- Tension të lartë
Pirja e lëngut te limonit është e dobishme për njerëzit që vuajnë me probleme të zemrës, pasi përmban kalium. Ajo kontrollon tensionin e lartë, marremendjen, vjelljen si dhe siguron relaksim të mendjes dhe trupit. Kjo redukton stresin mendor dhe depresionin.

_______________________
E kaluara mund të harrohet,por jo të fshihet.Prandaj kujdes cka bëni me të tashmen....!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.mjeksia-grup.com
dr.FjoollaaH™
WebMaster
WebMaster
avatar

<b>Postime</b> Postime : 9044

MesazhTitulli: Re: Pse duhet ta përdorim limonin si burim i vitaminës C?   Sun Apr 03, 2011 5:39 pm

Post me shuum vler Delfi :)

flm shuum

_______________________
L.VETEVENDOSJE!
Feja e Shqiptarit është Shqiptaria
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.mjeksia-grup.tk
dr.Delfina
WebMaster
WebMaster
avatar

<b>Postime</b> Postime : 1077

MesazhTitulli: Re: Pse duhet ta përdorim limonin si burim i vitaminës C?   Mon Apr 04, 2011 2:04 pm

Ska perse Fjolla flm qe e keni lexuar.

_______________________
E kaluara mund të harrohet,por jo të fshihet.Prandaj kujdes cka bëni me të tashmen....!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.mjeksia-grup.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Pse duhet ta përdorim limonin si burim i vitaminës C?   

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Pse duhet ta përdorim limonin si burim i vitaminës C?
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» A e përdorim vetëm 10 % trurin?
» Gjëra që duhet të dimë për të ardhmen
» Ngjarje që të lënë pa mend
» Simbolika e gjarperit
» Endrrat e verteta (Reale)

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Lajmeve :: Lajmet Mjeksore-
Kërce tek: