Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.bizMjeksia-Grup


Share | 
 

 Filloni pranverën me vitamina dhe ushqim të shëndetshëm

Shko poshtë 
AutoriMesazh
A.Z™
Moderator/e
Moderator/e
avatar

<b>Postime</b> Postime : 2150

MesazhTitulli: Filloni pranverën me vitamina dhe ushqim të shëndetshëm    Fri Apr 01, 2011 7:29 amLondër, 31 mars - Te shumica e njerëzve, pranvera, lulëzimi i natyrës dhe dielli i parë, në vend të ndjenjës që u mbushen bateritë, shkaktojnë edhe lodhjen dhe depresionin pranveror. Por, përveç rasteve më të vështira nga gjendja e tillë mund të nxirreni pa intervenimin e mjekut, por me menynë e përpiluar mençur. Organizmit, i cili lufton me lodhjen, i nevojitet të sigurojë ushqime të pasura me vitaminën C, kompleksin e vitaminave B, vitaminë E dhe acide yndyrore omega3. Të gjithë këto ushqime janë të pasura me energji të cilat në mënyrë stimuluese veprojnë në sistemin imun. Shumicën e këtyre antioksidantëve natyrorë është e mundshme t’i gjeni në natyrë, respektivisht në ushqim. Mjalti, për efektin e dobishëm të të cilit janë shkruar libra e libra, edhe në luftë me lodhjen dhe depresionin do të jetë aleati juaj më i mirë. Këshilla të cilën nutricionistët e theksojnë si urdhër në luftë me këto probleme është shumë e thjeshtë.
Çdo mëngjes në të esëll hani një lugë mjaltë të përzierë me një lugë pluhur lulesh apo polen. Kjo do t’ju sigurojë sasinë e mjaftueshme ditore të antioksidantëve. Vetëm kini kujdes që mjaltin ta merrni me lugë plastike apo të drurit sepse në prekje me metal oksidohet, thekson nutricionistja Karin Jones nga Universiteti i Bristolit. Përveç mjaltit shumë të dobishme në luftë me depresionin do të jenë edhe frutat arrore, drithërat e papërpunuara, perimet e gjelbra, bananet dhe mëlmesa, të cilat ndikojnë në mënyrë stimuluese në sistemin nervor. Përveç kësaj, provoni sa më shumë kohë të kaloni në ajër dhe të pini sasi të mëdha të ujit. Në luftë me lodhjen dhe depresionin do t’ju ndihmojë edhe qëndrimi në ajër të freskët.
Cimeti – përveç që me aromën e vet nxit vigjilencën e organizmit, i shkëlqyeshëm është edhe për përmirësim të koncentrimit.
Lajthitë – mungesa e hekurit në organizëm shkakton lodhje, mungesë të energjisë dhe anemi. Kompensojeni duke ngrënë lajthi.
Mjalti – rrit energjinë, ka efekt imunostimulues dhe është antioksidant natyror.
Bananet – janë të pasura me kalium, magnez dhe grupin e vitaminave B, ndihmojnë në luftë kundër depresionit
Arrat - njerëzit depresivë kanë mungesë të vitaminave E. Me këtë antioksidant të fortë janë të pasur frutat arrore.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.mjeksia-grup.tk
 
Filloni pranverën me vitamina dhe ushqim të shëndetshëm
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Interpretimi i Endrrave - nga Tanki
» Fjalori i Endrrave

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Lajmeve :: Lajmet Mjeksore-
Kërce tek: