Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.bizMjeksia-Grup


Share | 
 

 Mjekimet për dhimbjen e kokës pakësojnë rrezikun për Parkinson !!

Shko poshtë 
AutoriMesazh
dr.Delfina
WebMaster
WebMaster
avatar

<b>Postime</b> Postime : 1077

MesazhTitulli: Mjekimet për dhimbjen e kokës pakësojnë rrezikun për Parkinson !!   Sat Mar 26, 2011 12:08 pm

Shkencëtarët thonë se ilaçet që përdoren për dhembjen e zakonshme të kokës pakësojnë rrezikun e prekjes nga sëmundja e parkinsonit, një çrregullim i trurit që kufizon aftësitë fizike e që shfaqet kryesisht tek njerëzit me moshë të madhe.

Në një studim 6-vjeçar tek mbi 136 infermierë dhe punonjës shëndetësorë, studiuesit në fakultetin e shëndetësisë të universitetit të Harvardit në Masaçusets zbuluan se njerëzit që përdorin rregullisht ibuprofen (ajbiprofein) për dhembjen e kokës ose për qëllime të tjera ulin rrezikun e prekjes nga sëmundja e Parkinsonit në masën 40 përqind.
Pirja e një ose dy tabletave ibuprofen dy ose tre herë në javë cilësohet përdorim i rregullt. Përveç barnave kundër dhimbjeve për të cilat nuk duhet receta e mjekut, aspirinës dhe acetaminofinës, barnat e tjera kundër dhimbjeve nuk kanë shfaqur të njëjtin efekt mbrojtës.

Studuesi Alberto Ascheiro (Askero) thotë se ibuprofeni ka ndikim mbi një rrugë nervore e cila ka pasoja në zhvillimin e parkinsonit. Kjo sëmundje shkakton vështirësi të lëvizjes dhe dridhje të muskujve.
Në këtë pikë, zoti Ascheiro thotë, ekspertët nuk rekomandojnë që njerëzit të fillojnë përdorimin e ibuprofenit për të parandaluar parkinsonin, i cili zakonisht prek njerëzit e moshave 65 vjeç e lart.

“Parkinsoni është sëmundje relativisht e rrallë, kështu që ne nuk presim që miliona njerëz të fillojnë përdorimin e ibuprofenit për parandalimin e parkinsonit.”
Në anën tjetër, nëse nuk përdoret me kujdes, ibuprofeni mund të shkaktojë probleme në stomak, mëlçi, veshkë e të tjera.

Ascheiro thotë se shkencëtarët tani do të studiojnë nëse ata që janë diagnostifikuar me sëmundjen e parkinsonit do të kenë përfitime mjekësore nga ky studim. Në botë ka afro 6 milionë njerëz të prekur nga parkinsoni.
“Ne duhet të vërtetojmë nëse me përdorimin afatgjatë të ibuprofenit ata do të kenë përmirësime. Kështu që ne duhet të bëjmë prova klinike dhe teste për të parë nëse ibuprofeni mund të ndihmojë njerëzit e prekur nga sëmundja e parkinsonit.”
Studimi i cili flet për një lidhje të mundshme mes përdorimit të ibuprofenit dhe pakësimit të rrezikut të parkinsonit është publikuar në revistën “Neurology.”

_______________________
E kaluara mund të harrohet,por jo të fshihet.Prandaj kujdes cka bëni me të tashmen....!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.mjeksia-grup.com
 
Mjekimet për dhimbjen e kokës pakësojnë rrezikun për Parkinson !!
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Dhimbja
» Përse njerëzit dëgjojnë zëra në kokën e tyre?
» Lidhja mes vetëtimës dhe dhimbjes se kokes
» Legjenda e kalorësit pa kokë
» Çfarë u mësojnë filmat vizatimorë fëmijëve?

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Lajmeve :: Lajmet Mjeksore-
Kërce tek: