Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.bizMjeksia-Grup


Share | 
 

 3 litra ujë në ditë për gurë në veshka dhe fshikëz

Shko poshtë 
AutoriMesazh
A.Z™
Moderator/e
Moderator/e
avatar

<b>Postime</b> Postime : 2150

MesazhTitulli: 3 litra ujë në ditë për gurë në veshka dhe fshikëz    Sat Mar 19, 2011 11:21 pmKonsumi i pakët e ujit dhe infektimi me lloje të ndryshme mikrobesh të cila prodhojnë enzimë, janë nga faktorët kryesorë që zhvillojnë zmadhimin e gurit në veshka dhe fshikëz.
Të sëmurët me gurë në veshka dhe fshikëz duhet të pinë 3 litra ujë në ditë. Doktor Bobak Rezai shoti se prejardhja gjenetike, tumoret dhe sëmundje të ndryshme janë faktorët kryesore të gurëve në veshka dhe fshikëz. Konsumi i pakët e ujit dhe infektimi me lloje të ndryshme mikrobesh të cila prodhojnë enzimë, janë nga faktorët kryesorë që zhvillojnë zmadhimin e gurit në veshka dhe fshikëz. Gjakderdhja, dhimbjet poshtë barkut, dhe përsëritja e urinës janë nga shenjat e lëvizjes së gurit në veshka. Zakonisht guri pasi krijohet në veshka dhe duke lëvizur në rrugët urinare vendoset në fshikëz.
Këshillohet një regjim ushqimor me pak kripë dhe pak proteina për këta të sëmurë. Bobak shtoi se çdo person ka nevojë për 2 litra ujë në ditë, ndërsa këta pacientë duhet të pinë deri në 3 litra. /Telegrafi/
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.mjeksia-grup.tk
 
3 litra ujë në ditë për gurë në veshka dhe fshikëz
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Gurët Lundrues - Lëvizës
» Stresi
» Shenjat Nazca
» Origjina misterioze e " Disqeve Bi " dhe e " Gurëve Dopra "
» Mitologjia nëpër gurët e Judbinës

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Lajmeve :: Lajmet Mjeksore-
Kërce tek: