Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.bizMjeksia-Grup


Share | 
 

 Ushqimet që shkatojnë nervozën.!!

Shko poshtë 
AutoriMesazh
dr.Delfina
WebMaster
WebMaster
avatar

<b>Postime</b> Postime : 1077

MesazhTitulli: Ushqimet që shkatojnë nervozën.!!   Mon Mar 14, 2011 9:17 pm

Shpesh ndodh që njeriu, per shkak te stresit, nuk është i vetëdijshëm për sasinë e ushqimit qe ha dhe as çka është duke ngrënë.

Shmangni kripën
Sasia e rritur e kripës së konsumuar bllokon gjëndrat që prodhojnë adrenalinë, e cila ju ofron energji shtesë dhe ua shton disponimin. Do të jeni nervoz, të lodhur dhe përsëri shumë shpejt të uritur.

Shmangni sheqerin
Marrja e tepruar e sheqerit shkakton rënien e përqendrimit, rrahjet e shpejtuara të zemrës, harresën, madje edhe vështirësi me shikimin por edhe agresivitet. Nëse ëmbëlsirat i hani në mbrëmje vështirë do të flini, ndërsa të mos përmendim edhe që do të humbisni dëshirën për seks pasi që “injeksioni” i forcës do të veprojë shumë shkurt. Do të zhduket ende pa arritur te shtrati. Konsumimi afatgjatë i sasive shkakton tendosjen e pankreasit dhe sjell deri te diabeti.

Ushqimet djegës
Ushqimet që e përshpejtojnë organizmin, sikur xhenxhefili apo speci, janë të mira, por nëse merren me masë. Assesi nëse jeni në ndikimin e stresit. Pas marrjes së ushqimit djegës organizmi fiton energji të re dhe atë e përzien me stresin me çka edhe e rrit më shumë. Përveç kësaj, ushqimi djegës ua humb gjumin, kështu që mos gaboni ta hani në mbrëmje para fjetjes.

Kafja Pija e zezë është burim i stimuluesve, kafeinës (nxit krijimin e hormonit të stresit, kontribuon në mbledhjen e yndyrës rreth belit, dëmton zemrën dhe trurin), teobrominit dhe teofilinit (ju kthjellin, dhe këta mund të shkaktojnë probleme me gjumin).

Pijet e gazuara
Kombinimi i kafeinës dhe sheqerit dhe i ngjyrave artificiale paraqet grumbullimin e stresit “në shishe”! Disa decilitra të pijes së ftohtë, e cila do t’ju freskojë për shkurtazi, do të bëjë që sheqeri “të vrapojë” nëpër gjak, do të ndalet në pankreas, barku do “të shokohet” nga ftohja, ndërsa ju për shumë shkurt do të jeni hiperaktiv.

Alkooli
Secila pirje e alkoolit gjatë kohës së tollovisë në punë është e dëmshme pasi që ai nën ndikimin e insulinës shndërrohet në yndyrë dhe akumulohet në mëlçi. Sherri i tij mëlçia nuk mund të kryejë funksionin e filtrimit, ndërsa pikërisht këtë e bën kur punon jashtë orarit, kur jeni nën stres. Toksinat mbeten në trup dhe përqendrohen nëpër organet përreth. Sa më shumë që ka gota me verë pas darkës, kjo është fatale.

Mishi i kuq
Përbërësit e mishi të viçit dhe mishrave të ngjashëm rrisin nivelin e norepinefrinës, që janë të lidhur me rritjen e ankthit dhe stresit.

_______________________
E kaluara mund të harrohet,por jo të fshihet.Prandaj kujdes cka bëni me të tashmen....!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.mjeksia-grup.com
 
Ushqimet që shkatojnë nervozën.!!
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Shëndeti dhe mjekësia sipas shenjave
» Ushqimi sipas shenjave
» Supersticioni

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Lajmeve :: Lajmet Mjeksore-
Kërce tek: