Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.bizMjeksia-Grup


Share | 
 

 Frutat e thata mbrojnë zemrën dhe parandalojnë kancerin.!

Shko poshtë 
AutoriMesazh
dr.Delfina
WebMaster
WebMaster
avatar

<b>Postime</b> Postime : 1077

MesazhTitulli: Frutat e thata mbrojnë zemrën dhe parandalojnë kancerin.!   Sun Mar 13, 2011 2:26 pm

Frutat arrore mund të zvogëlojnë rrezikun nga zhvillimi i sëmundjeve të zemrës dhe të kancerit, thonë hulumtuesit.
Sipas nje studimi te ri, antioksidantët e tyre natyrore ndihmojnë edhe në zvogëlimin e pezmatimeve në arterie.

Ato janë të pasura me një formë të antioksidantëve të vitaminës E, me emrin gama-tokoferol, ndërsa hulumtimi ka treguar që niveli i tyre në trup dyfishohet madje vetëm tetë orë pas konsumimit të këtyre frutave.
Ky efekt mbrojtës është i rëndësishëm për t’u parandaluar zhvillimi i sëmundjeve të ndryshme siç janë kanceri dhe sëmundjet e zemrës.

Kjo është vetëm edhe nje dëshmi e re që frutat arrore janë të mira për shëndet.
Tashme dihet se arrat ndihmojnë në zvogëlimin e kolesterolit, ndërsa bademi është burim i shkëlqyeshëm i kalciumit për ndërtimin e eshtrave, ndërsa llojet tjera të kësaj frute ndihmojnë në parandalimin e disa llojeve të kancerit, që është vërtetuar edhe nga studimi më i ri.

_______________________
E kaluara mund të harrohet,por jo të fshihet.Prandaj kujdes cka bëni me të tashmen....!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.mjeksia-grup.com
 
Frutat e thata mbrojnë zemrën dhe parandalojnë kancerin.!
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Ushqimi sipas shenjave
» Helena Petrovna Blavatsky
» Refleksion - Meditim

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Lajmeve :: Lajmet Mjeksore-
Kërce tek: