Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.bizMjeksia-Grup


Share | 
 

 Edhe paracetamoli mund të shkaktojë vdekjen

Shko poshtë 
AutoriMesazh
iliriana
Studentë i FM-së
Studentë i FM-së
avatar

<b>Postime</b> Postime : 3702

MesazhTitulli: Edhe paracetamoli mund të shkaktojë vdekjen   Sun Feb 27, 2011 6:01 am


New York, 27 shkurt - Një ekspert amerikan për sëmundje të mëlçisë thotë se sasia e madhe e paracetamolit, ilaçit që përdoret për zbutje të dhimbjeve dhe qetësim të etheve, mund të dëmtojë mëlçinë e madje të shkaktojë edhe vdekjen, transmeton United Press International (UPI).

Sipas pohimeve të dr. William Lee, “rreth 100 njerëz vdesin brenda një viti si pasojë e helmimit të papritur me paracetamol (acetaminofen), kurse edhe 15 000 persona të tjerë përfundojnë në ndihmën e shpejtë, pasi që, si pasojë e mosdijes, kanë marrë sasi shumë të mëdha të paracetamolit”.

Për këtë arsye, ku mjek këshillon që të mos tejkalohet doza ditore prej 4 000 miligramëve.

Personat që kanë probleme me mëlçinë nuk do të duhej të përdorin më shumë se 2 mijë – 3 mijë miligramë paracetamol në ditë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Edhe paracetamoli mund të shkaktojë vdekjen
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Pse nuk mund ta shfrytezojme trurin
» Njerezit inteligjent - më pak besimtar
» Jeta zhvillohet edhe gjetiu
» Mbi vdekjen
» Europa mund të jetë shtëpia e alienëve

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Lajmeve :: Lajmet Mjeksore-
Kërce tek: