Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.bizMjeksia-Grup


Share | 
 

 Ushqimet me yndyrë rrisin rrezikun për depresion

Shko poshtë 
AutoriMesazh
iliriana
Studentë i FM-së
Studentë i FM-së
avatar

<b>Postime</b> Postime : 3702

MesazhTitulli: Ushqimet me yndyrë rrisin rrezikun për depresion    Sat Feb 26, 2011 10:36 am


Specialistët theksuan se konsumi i ushqimeve të yndyrshme me yndyrë trans dhe yndyrë të ngopur nxisin rrezikun e depresionit.

Kërkimet tregojnë se disa ushqime si vaji i ullirit që përmban acide yndyre të dobishme omega 9 mund të parandaloj këto probleme nervore.
Aktualisht në botë 150 milion persona vuajnë nga depresioni ku ky numër është rritur ndjeshëm kohët e fundit.

Sipas mjekëve duke bërë ndryshime të rëndësishme në burimet e yndyrës së konsumuar domethënë zëvendësimin e tyre me yndyrë të dobishme si peshku dhe vaji bimor në vend të ushqimeve si dhjami i mishit dhe gjalpi, mund të ndihmoj në ruajtjen e shëndetit nervor.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Ushqimet me yndyrë rrisin rrezikun për depresion
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Shëndeti dhe mjekësia sipas shenjave
» Ushqimi sipas shenjave
» Supersticioni

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Lajmeve :: Lajmet Mjeksore-
Kërce tek: