Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.bizMjeksia-Grup


Share | 
 

 Kërpudhat kundër tumorit

Shko poshtë 
AutoriMesazh
dr.FjoollaaH™
WebMaster
WebMaster
avatar

<b>Postime</b> Postime : 9044

MesazhTitulli: Kërpudhat kundër tumorit   Tue Feb 15, 2011 5:48 pm

Kërpudhat kundër tumoritKërpudhat janë shumë ushqyese, kanë ndikim mjekues dhe nuk shëndoshin. Një prej kërpudhave me veti më kuruese është kërpudha shitake, e cila e ka prejardhjen nga Japonia, ku prej kohësh vlerësohet si ushqim për jetë të gjatë.

Prandaj ajo është përdorur edhe kundër sëmundjeve malinje, si për parandalim ashtu edhe për kurim. Ajo futet në rendin e kërpudhave parazite dhe ritet mbi dru.

Ka një shije të jashtëzakonshme dhe është e pasur me proteina, vitamina, aminoacide dhe minerale. Në Japoni ajo njihet si kërpudha “mbretërore”.

Substanca më e analizuar dhe më e njohur e cila është nxjerrë prej kërpudhës shitake quhet lentinan. Këto përbërje, në të vërtetë janë sheqerëra të bashkuar, polisaharidë dhe veprimi i tyre i ndihmon qelizat mbrojtëse të organizmit të sëmurë që t’i shkatërrojnë qelizat e sëmura me kancer. Gjithsesi, ato janë mbrojtja më e mirë e trupit prej viruseve dhe qelizave të kancerit. Kërpudha shitake ka edhe aftësi antivirusale dhe antibakteriale, e ul nivelin e sheqerit në gjak, e rregullon tensionin e gjakut, e zvogëlon kolesterolin dhe trigliceridet.

Shkencëtarët japonezë ekstratin e kërpudhës shitake – B-glukanin e sulforizuar, e kanë shpallur si medikament për kurimin e sidës. Përveç kësaj, kjo kërpudhë shumë e shijshme e rrit qëndrueshmërinë trupore, shërben për ripërtëritjen dhe përforcimin e sistemit imunologjik dhe e mirëmban shëndetin e tërësishëm trupor

_______________________
L.VETEVENDOSJE!
Feja e Shqiptarit është Shqiptaria
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.mjeksia-grup.tk
 
Kërpudhat kundër tumorit
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Ritual - kundër grindjeve
» Hudhra kundër së keqes !
» Mbrojtja kundër Magjisë
» Hata Joga kundër stresit
» Evolucioni dhe krijimi

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Lajmeve :: Lajmet Mjeksore-
Kërce tek: