Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.bizMjeksia-Grup


Share | 
 

 Dashuria zvogëlon dhimbjet

Shko poshtë 
AutoriMesazh
iliriana
Studentë i FM-së
Studentë i FM-së
avatar

<b>Postime</b> Postime : 3702

MesazhTitulli: Dashuria zvogëlon dhimbjet    Mon Feb 14, 2011 8:10 pm

kanë zbuluar se emocionet e dashurisë mund të zbusin dhimbjen njëlloj si dhe përdorimi i morfiumit.

Në këtë studim kanë marrë pjesë 15 vullnetarë të gjithë kanë qenë në fazën e hershme të një lidhjeje romantike. Atyre u janë treguar fotografi të partnerëve të tyre, ndërsa nëpër pëllëmbë u është lëshuar energji elektrike nëpërmjet diodave, që do të duhej t’u shkaktonte dhimbje të lehtë. Gjatë kohës së studimit kanë skanuar trurin e tyre me ndihmën e rezonancës magnetike me qëllim që t’i vërejnë ndryshimet eventuale.

Studimi tregoi se ndjenjat e dashurisë, të nxitura vetëm prej shikimit të fotografisë të personit të dashur, ka po të njëjtin ndikim sikurse medikamentet kundër dhimbjes. Mirëpo, ky rezultat nuk është vërejtur kur vullnetarët kanë parë fotografitë e të personave të panjohur por tërheqës së gjinisë së kundërt. Studiuesit zbulojnë së efekti i dashurisë mund të krahasohet me ndikimin e disa narkotikëve si për morfiumi dhe kokaina.

Studiuesit, studimin e tyre e bërë mbi persona që ishin në fazën e hershme të lidhjes së dashurisë, që do të thotë se bëhet fjalë për njerëz euforikë dhe energjikë, të cilët me opsesion mendojnë për partnerin. “Kur dashuria është ashtu siç e përshkruajmë, energjike dhe me pasion, atëherë ajo në një farë mënyrë krijon varësi”, thotë doktor Shaun McKay për gazetën Daily Telegraph
Mbrapsht në krye Shko poshtë
dr.Dugi™
WebMaster
WebMaster
avatar

<b>Postime</b> Postime : 574

MesazhTitulli: Re: Dashuria zvogëlon dhimbjet    Mon Feb 14, 2011 8:47 pm

Qfar more veq qka i shtojn dhimbjet anima kur nuk shkon si duhet.......
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://mjeksia-grup.yforum.biz
iliriana
Studentë i FM-së
Studentë i FM-së
avatar

<b>Postime</b> Postime : 3702

MesazhTitulli: Re: Dashuria zvogëlon dhimbjet    Mon Feb 14, 2011 9:14 pm

ndjenjat e dashurisë, të nxitura vetëm prej shikimit të fotografisë të personit të dashur, ka po të njëjtin ndikim sikurse medikamentet kundër dhimbjes.KUsh dashuron me te vertete shuan edhe dhembjet
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Dashuria zvogëlon dhimbjet    

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Dashuria zvogëlon dhimbjet
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Osho- Dashuria rilind cdo dite
» Dhimbjet e "shpirtit" sa lendimet fizike
» Dashuria, Liria, Vetmija
» Osho- Seksi,Dashuria,Martesa
» Dashuria për jetën: Kush është njeriu?

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Lajmeve :: Lajmet Mjeksore-
Kërce tek: