Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.bizMjeksia-Grup


Share | 
 

 Në Kosovë 159 raste të verifikuara me AH1N1

Shko poshtë 
AutoriMesazh
iliriana
Studentë i FM-së
Studentë i FM-së
avatar

<b>Postime</b> Postime : 3702

MesazhTitulli: Në Kosovë 159 raste të verifikuara me AH1N1   Mon Feb 14, 2011 8:04 pm

Prishtinë, 14 shkurt - Në konferencën e sotme për media, Drejtori i Klinikës Infektive, Prof.dr Shemsedin Dreshaj, informoi rreth gjendjes epidemiologjike në vend dhe rasteve të konfirmuara deri tani me virusin AH1N1, i njohur ndryshe si Gripi i Derrave. Sipas një komunikate, ai shpjegoi se nuk ka vend për panik dhe situata epidemiologjike në vend është nën kontroll. Sipas tij, Klinika Infektive ka hapësira, staf dhe terapi të mjaftueshme për të trajtuar raste e dyshuara dhe infektuara me virusin AH1N1.
Ai bëri të ditur se nga data 20 dhjetor 2010, deri më 12 shkurt 2011 nga të gjitha mostrat e marra për analizë për sëmundjen e gripit, 216 kanë rezultuar pozitive. “Prej tyre 159 pacientë kanë rezultuar se kanë infeksion me gripin H1N1, dhe 57 raste me influencën e rëndomtë A. Në Klinikën Infektive momentalisht janë të shtrirë 49 pacientë, prej të cilëve 9 janë të konfirmuar me H1N1 dhe janë në terapi me Tamiflu, dhe 4 raste me influencën e rëndomtë A” theksoi dr Dreshaj.
Sipas tij, të dyshimtë për grip të shtrirë në klinikë, janë edhe 36 pacientë, për të cilët presin rezultatet laboratorike. Drejtori i Klinikës Infektive, informoi se ditën e shtunë, B.H. i lindur me 1996 nga Podujeva ka
përfunduar me vdekje, në ditën e 6-të të mjekimit. “I sëmuri ishte pranuar në gjendje shumë të rëndë me shenjat e pamjafushmërisë së mushkërive dhe infiltrate të mëdha në të dy anët e mushkërive. Të ky i sëmurë ishte konfirmuar gripi H1N”, theksoi ai. Drejtori i Klinikës Infektive, shpjegoi se nuk ka vend për panik dhe situata epidemiologjike në vend është nën kontroll. Sipas tij, Klinika Infektive ka hapësira, staf dhe terapi të mjaftueshme për të trajtuar raste e dyshuara dhe infektuara me virusin AH1N1.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Në Kosovë 159 raste të verifikuara me AH1N1
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Skizofrenia
» Terrorizmi fetar Shqipëri & Kosovë
» Pse rrufeja godet ne njerez?
» Shqipëri & Kosovë - UFO
» Demonët negativë në rrafshin e Kosovës

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Lajmeve :: Lajmet Mjeksore-
Kërce tek: