Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.bizMjeksia-Grup


Share | 
 

 Zbulohet se si përhapet tumori në pjesët e trupit

Shko poshtë 
AutoriMesazh
dr.FjoollaaH™
WebMaster
WebMaster
avatar

<b>Postime</b> Postime : 9044

MesazhTitulli: Zbulohet se si përhapet tumori në pjesët e trupit   Sun Feb 13, 2011 12:16 pm

Nuk do të ketë metastazë nëse fiket gjeni ‘i egër’ WWP2, i cili gjendet në qelizat kancerogjene. Ai sulmon proteinat në trup që parandalojnë përhapjen e qelizave kancerogjene.

Bllokimi i gjenit “të egër”, i cili mban emrin WWP2, në të ardhmen do të mund të ishte kyç në zvogëlimin, nëse jo edhe në zhdukjen e metastazës te personat e prekur me kancer.

Ekspertët britanikë nga universiteti ‘East Anglia’, të cilët edhe kanë zbuluar, thonë se është ky gjen përgjegjës për përhapjen e qelizave kancerogjene në gjithë trupin dhe se ilaçet të cilat do të mund ta bllokonin WWP2 mund të parandalojnë metastazën dhe disa forma të ndryshme të kancerit. Sipas përllogaritjeve të para, kërkimi për ilaçin do të mund të zgjasë rreth dhjetë vjet.

WWP2 sulmon proteinat në trup që parandalojnë përhapjen e qelizave të kancerit. Në eksperimentet laboratorike ekipi i ekspertëve me sukses e kishte bllokuar gjenin dhe më pas kishte ardhur deri tek rritja e sasisë së proteinave që parandalojnë përhapjen e kancerit.
Ata theksojnë se kjo do të mund të ishte një qasje e re në shërimin e sëmundjes dhe ata theksojnë se tash u mbetet të gjejnë substancën më të fortë e cila do të futet në qelizat kancerogjene dhe të parandalojë aktivitetin e tij.

Ilaçi i ri do të mund të ishte kyç për mbijetesë të pacientëve me forma agresive të kancerit të gjirit, trurit, kancerit të zorrës së trashë dhe atij të lëkurës. Kur të zbulohet ky ilaç, ai do të merret së bashku me kimioterapinë ndërsa ilaçi i ri do të parandalojë kancerin që të shfaqet diku tjetër.

_______________________
L.VETEVENDOSJE!
Feja e Shqiptarit është Shqiptaria
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.mjeksia-grup.tk
 
Zbulohet se si përhapet tumori në pjesët e trupit
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Zbulohet nje shkrim i lashte shqip, 2800 vjet me pare
» Zbulohet numri me 13 milionë shifra
» Arka e Noes
» Jeta jashtëtokësore zbulohet në Indi
» Zbulohet magjistarja 800 vjeçare

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Lajmeve :: Lajmet Mjeksore-
Kërce tek: