Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.bizMjeksia-Grup


Share | 
 

 Kush ecë shpejt, jeton më gjatë

Shko poshtë 
AutoriMesazh
iliriana
Studentë i FM-së
Studentë i FM-së
avatar

<b>Postime</b> Postime : 3702

MesazhTitulli: Kush ecë shpejt, jeton më gjatë    Wed Feb 09, 2011 6:48 am


Kërkimet e reja tregojnë se shpejtësia e të ecurit në këmbë tek të moshuarit ka lidhje direkte me jetëgjatësinë e tyre.

Rezultatet e këtij kërkimi që u botuan në revistën e shoqatës mjekësore amerikane u ndërmorën nga qendra mjekësore e universitetit të Pitsburgut dhe tregojnë se personat mbi moshën 65 vjeç që ecin më shpejt në këmbë se bashkëmoshatarët e tyre jetojnë më gjatë.

Mjekët besojnë se ecja me shpejtësi në këmbë tek të moshuarit është tregues që sisteme të ndryshme në trupin e tyre funksionojnë në rregull dhe mundet që duke matur shpejtësinë e të ecurit në këmbë të parashikohet edhe jetëgjatësia e tyre. Ky parashikim është i tillë që personat e moshuar që ecin më shpejt në këmbë gëzojnë shëndet më të mirë në krahasim me moshatarët e tyre dhe pritet që të jetojnë më gjatë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Kush ecë shpejt, jeton më gjatë
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Hena nje satelit artificial ! ? Ne se eshte keshtu,kush e 'parkoi'atje.?
» Spiunet Tane! Kush Jane?
» Pagjumësia
» Kush ishte Ali Pashë Tepelena
» Kush janë Sufîtë?

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Lajmeve :: Lajmet Mjeksore-
Kërce tek: