Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.bizMjeksia-Grup


Share | 
 

 Meditimi ndërron strukturën e trurit

Shko poshtë 
AutoriMesazh
iliriana
Studentë i FM-së
Studentë i FM-së
avatar

<b>Postime</b> Postime : 3702

MesazhTitulli: Meditimi ndërron strukturën e trurit    Mon Feb 07, 2011 7:21 am


Që moti është e njohur se me anë të meditimit mund të zvogëlohet stresi dhe të rritet ndjenja e qetësisë dhe e baraspeshës. Shkencëtarët nga universiteti amerikan Massachusetts kanë bërë edhe një hap para, duke pohuar se hulumtimi i tyre ka arritur të dëshmojë se me anë të meditimit ndërrohet edhe struktura e trurit. Duke krahasuar incizimet e trurit të fituara me rezonancë magnetike te pacientët që kanë marrë pjesë në programin tetë javor të meditimit dhe të pacientëve që nuk kanë medituar, kanë vërejtur ndryshime goxha të mëdha. Personat të cilët kishin medituar mesatarisht 27 minuta në ditë, kanë deklaruar se ndiejnë përmirësim të dukshëm në krahasim me ata që nuk kanë medituar, kurse shkencëtarë kanë arritur edhe ta masin këtë ndryshim.
Te personat që kanë medituar incizimet kanë treguar dendësi më të madhe në pjesët e turit që kanë lidhje me memorien, vetëbesimin dhe bashkëndjenjën, si dhe dendësi më të vogël në pjesën e trurit të lidhur me stresin. Ndërkaq, te personat që nuk kanë medituar ndryshime të tilla nuk janë vërejtur fare.
Sipas këtyre shkencëtarëve, kjo risi do të mund të lehtësonte shërimin e sëmundjeve dhe gjendjeve të ndryshme psikike, duke përfshirë edhe stresin posttraumatik.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Meditimi ndërron strukturën e trurit
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Meditimi - Përsiatja
» Meditimi i thellë
» MEDITIMI
» Meditimi Transcedental - kurs me mesues te huaj ketu ne Tiranë
» Meditimi Zen

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Lajmeve :: Lajmet Mjeksore-
Kërce tek: