Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.bizMjeksia-Grup


Share | 
 

 Kripa e tepërt mund të dëmtojë zemrën brenda 30 minutave

Shko poshtë 
AutoriMesazh
iliriana
Studentë i FM-së
Studentë i FM-së
avatar

<b>Postime</b> Postime : 3702

MesazhTitulli: Kripa e tepërt mund të dëmtojë zemrën brenda 30 minutave    Sun Feb 06, 2011 7:43 am

Ushqimet me shumë kripë brenda një kohe të shkurtër shkatërrojnë elasticitetin e venave të gjakut dhe mund të dëmtojnë zemrën.

Sipas kërkuesve të qendrës studimore shkencore dhe industriale të Komonuelthit në Australi ende nuk dihen efektet afatgjata të ushqimeve me shumë kripë, por kërkimet e fundit tregojnë se kripa ndikon shumë shpejt tek tensioni i gjakut madje edhe tek personat e shëndetshëm.

Efekti i këtyre ushqimeve është tamam si përgjigja që jep trupi i njeriut kur konsumon yndyra dhe arrin ngopjen.

Sipas këtyre kërkuesve 30 minuta pas ngrënies së ushqimeve me kripë dallohen ndryshime të qarta në aftësitë e venave të gjakut. Ky kërkim tregon se venat e gjakut tek personat që hanë rregullisht ushqime me shumë kripë janë sa gjysma e venave tek personat normal ku ky fenomen qëndron në këtë gjendje për 3 orë pas ngrënies.

Ky ndryshim mund të shkaktoj bllokimin e gjakut dhe si përfundim nuk ka forme tjetër përveçse infarktit të zemrës për të pasionuarit pas ushqimeve me kripë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Kripa e tepërt mund të dëmtojë zemrën brenda 30 minutave
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Pse nuk mund ta shfrytezojme trurin
» Europa mund të jetë shtëpia e alienëve
» Si mund te mesosh magji..???
» Pse nuk mund te jemi te lumtur?
» Leximi i dorës

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Lajmeve :: Lajmet Mjeksore-
Kërce tek: