Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.bizMjeksia-Grup


Share | 
 

 Ishujt e Azise

Shko poshtë 
AutoriMesazh
dr.FjoollaaH™
WebMaster
WebMaster
avatar

<b>Postime</b> Postime : 9044

MesazhTitulli: Ishujt e Azise    Wed Feb 02, 2011 8:33 am

Cejloni
Ndodhet ne jug te gadishullit te Industanit nga i cili ndahet nga ngushtica Palk. Eshte mbeturine e kontinentit te vjeter te Gonduanes.

Filipinet
Perbehen nga 7107 ishuj nga te cilet 2440 banohen. Ishuj te medhenj jane: Luzon,Mindanao, Samar etj.

Hainan
Ishull kinez qe ndahet nga kontinenti me ane te ngushtices Hainan.

Ishujt Japonez
Perbehen 550 ishuj te cilet ndahen nga kontinenti i Azise nepermjet Detit Te Japonise, ngushtices koreane, detit te Kines Lindore dhe dhe detit te Verdhe.
Ishujt me te medhenj te ketij grupi jane:
Hokaido ose Jezo Eshte ishulli me verior i Japonise dhe i Dyti nga madhesia.
Hunsju ose Hondo Ishulli me i madh i Japonise. Ketu ndodhet vullkani Fuxhjama qe eshte mal i shenjte per japonezet.
Kiusiu laget nga ujrat e Paqesorit, deti i Kines Lindore dhe ngushtica koreane.
Sikoku Ishull i cili ka nje bregdet te tipit Rias.


Kurilet
Varg ishullor qe shtihet nga gadishulli Kamcatkes deri ne afersi te ishujve te Japonise. Perbehet nga 36 ishuj ku gjenden 100 vullkane nga te cilet 38 jane ne veprim.

Malajet
Arkipelag me mbi 3000 ishuj. nje nga arkipelaget me te medhenj ne bote. Sherben si ure lidhese midis Azis e Australise dhe e ndan Paqesorin nga Oqeani Indian. Midis ishujve ndodhen deti i Javes, Celebes, Sulu, Flores etj.
Ka veprimtari te fuqishme vullkanike. Ne te ndodhen mbi 330 vullkane nga te cilet 124 ne veprim.
Ishuj te ketij arkipelagu jane: Celebes, Java, Kalimantani ose Borneo i cili eshte i treti ne bote per nga madhesia.
Samatra ndahet nga gadishulli i Malakes (Indokines) nga ngushtica e Malakes
Timori ishulli me i madh ne Sondet e Vogla.

_______________________
L.VETEVENDOSJE!
Feja e Shqiptarit është Shqiptaria
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.mjeksia-grup.tk
 
Ishujt e Azise
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Ishujt fantazma

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Shkencave egzakte :: Gjeografi & Gjeologji-
Kërce tek: