Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.bizMjeksia-Grup


Share | 
 

 Oksigjeni

Shko poshtë 
AutoriMesazh
dr.FjoollaaH™
WebMaster
WebMaster
avatar

<b>Postime</b> Postime : 9044

MesazhTitulli: Oksigjeni    Tue Feb 01, 2011 10:45 am

Oksigjeni është element shumë i përhapur sa që pa të nuk mund të
paramendohet jeta. Kështu dy të tretat (diku reth 65%) e trupit të
njeriut përbëhen nga ky element i pazëvendësushëm. Këtë element në
trupin e njeriut e gjemë në formë të ujit.Oksigjeni është gaz i cili nuk
digjet por e ndihmon djegjen.Oksigjeni së bashku me hidrogjenin formojn
ujin i cili është komponimi më i përhapur në natyrë. Oksigjeni gjendet
ne dy modifikime alotropike si oksigjen i zakonshem (O2)dhe ozon (O3)
kompoimet e oksigjenit jan sidet,uji dhe peroksidi i hidrogjenit.

Perdorimi: Oksigjeni eshte perberesi kryesor i ajrit.Bimet e gjelberta e
krijojn oksigjenin gjate procesit te fotosintezes,ndersa njerzit dhe
shtazet e shfrytezojn ate gjate procesit te frymemarrjes dhe e lirojn
dyoksidin e karbonit.Oksigjeni eshte i nevojshem per fymemarrje,per
zhytesit,alpinistet,pilotet,perdoret ne mjeksi per ta letesuar
frymemarrjen e te te semureve,perdoret si lende per ta ndihmuar djegjen
,si oksidues per lende te djegshme raketash,ne'udhtimet kozmike. po
ashtu oksigjeni perdoret dhe tek njerzit te cilet kan veshtersi ne
frymarje dhe i'u jepet oksigjeni

_______________________
L.VETEVENDOSJE!
Feja e Shqiptarit është Shqiptaria
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.mjeksia-grup.tk
 
Oksigjeni
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Shkencave egzakte :: Biologji & Kimi-
Kërce tek: