Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.bizMjeksia-Grup


Share | 
 

 Ata që ndërpresin dietën rifitojnë peshën

Shko poshtë 
AutoriMesazh
iliriana
Studentë i FM-së
Studentë i FM-së
avatar

<b>Postime</b> Postime : 3702

MesazhTitulli: Ata që ndërpresin dietën rifitojnë peshën    Mon Jan 31, 2011 5:44 pm

Personat të cilët fillojnë dietën për të shpëtuar nga pesha e tepërt, ndonjëherë e prishin dietën me një çokollatë e ndonjëherë me ftesat për drekë të miqve.

Specialistja dietologe në spitalin Farabi të Konjas, Hilal Acar thekson se ndërprerja e dietës për ta vazhduar më vonë, në vend të dobësimit bëhet shkak për shtimin në peshë. Sipas Acar meqë riparimi i gabimeve të bëra për t’u dobësuar përfshin një periudhë kohore të caktuar, kjo gjendje shkakton dhe shkatërrimin psikologjik të personit. Në vend të marrjes së shpejtë të kileve të dhëna, në të njëjtën mënyrë, procesin e të dobësuarit duhet ta shtrimë në një periudhë më të gjatë kohore sepse një metodë e tillë është më e shëndetshme dhe efektive.

Gjatë dietave të përdora për t’u dobësuar përveç humbjes së yndyrnave në trup kemi edhe humbje muskulare. Në çastin që ne lëmë dietën, ky metabolizëm i ngadalësuar fillon të depozitojë yndyrna në mënyrë shumë të shpejtë dhe kjo shkakton dhe shtimin e shpejtë në peshë. Dhe rrethi i krijuar nga dhënia-marrja e kileve do të ndikojë negativisht në metabolizmin dhe në psikologjinë tonë.

“Për t’u dobësuar trupi nuk ka nevojë as për dietat shokuese as për hapat e dobësimit dhe as për ushtrime fizike të tepruara”, thotë Acar e cila këshillon “të tregohemi të vendosur kur filloni dietën. Mos harroni asnjëherë se kilet e dhëna shpejt i kthehen përsëri organizmit shumë shpejt. Prandaj mos humbni më shumë se një kilogram në javë
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Ata që ndërpresin dietën rifitojnë peshën
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Keshillave :: Ushqimi dhe Dieta-
Kërce tek: