Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.bizMjeksia-Grup


Share | 
 

 Qëndrimi i tepërt para televizorit rrezikon zemrën

Shko poshtë 
AutoriMesazh
iliriana
Studentë i FM-së
Studentë i FM-së
avatar

<b>Postime</b> Postime : 3702

MesazhTitulli: Qëndrimi i tepërt para televizorit rrezikon zemrën   Thu Jan 27, 2011 6:33 am


Londër – Qëndrimi përpara televizorit për më tepër se dy orë në ditë rrit mundësinë e shfaqjes së atakut kardiak dhe sëmundjeve të ndryshme të zemrës.
Një grup studiuesish nga Universiteti i Londrës, më në krye mjekun Emanuel Stamatakis, morën në vëzhgim 4 512 persona nga Skocia, shkruan revista "Journal of the American College of Cardiology". Për katër vite më radhë, është regjistruar me hollësi cdo minutë i qëndrimit të tyre përpara televizorit, përpara kompjuterit, apo duke luajtur me video.

Brenda katër viteve të studimit, 325 nga personat e përfshirë në të ndërruan jetë nga ataku kardiak, ndërsa 215 të tjerë arritën t’i shpëtojnë vdekjes megjithëse edhe ata pësuan atak.

Sipas studimit të këtij ekipi, risku i atakut kardiak tek personat që qëndrojnë përpara televizorit mbi 4 orë në ditë, është 48 % më i lartë se i atyre që qëndrojnë rreth 2 orë. Ndërkaq, mundësia që një person që sheh 2 orë televizor të pësojë atak kardiak, është 125 për qind më e lartë se e atyre që nuk shohin fare televizor.

Statistikat tregojnë se një numër i madh personash ulen me orë të tëra përpara televizorit pasi kanë përfunduar punën. Studiuesit këshillojnë që të minimizohet sa më shumë qëndrimi pasiv përpara televizorit, në të kundërt rritet seriozisht mundësia e prekjes së tyre nga sëmundjet e zemrës.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Qëndrimi i tepërt para televizorit rrezikon zemrën
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Fjalët e fundit, para vdekjes
» Struktura e Tokes sipas Bibles para permbytjes se Noes dhe mosha reale 6000 vjecare
» Fjalët e fundit para vdekjes të Steve Jobs...
» Lumturia
» Pitagora dhe magjia e numrave

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Lajmeve :: Lajmet Mjeksore-
Kërce tek: