Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.bizMjeksia-Grup


Share | 
 

  Zbulohet gjeni që ndikonte në përhapjen e kancerit

Shko poshtë 
AutoriMesazh
iliriana
Studentë i FM-së
Studentë i FM-së
avatar

<b>Postime</b> Postime : 3702

MesazhTitulli: Zbulohet gjeni që ndikonte në përhapjen e kancerit   Thu Jan 27, 2011 6:18 am


Shkencëtarët anglezë zbuluan një “gjen të çmendur”, i cili shkaktonte përhapjen e kancerit në trup.
Shkencëtarët e Universitetit të Angilisë Lindore pohuan se zbulimet e tyre do të mundësojnë zhvillimin e ilaçeve, të cilat ndalojnë përhapjen e tumorit (metastazën) në trup brenda dhjetë viteve.

Në studimin e publikuar në revistën ''Oncogene'' bëhet e ditur se gjeni i njohur si “WWP2” duke sulmuar një proteinë parandaluese të përhapjes së qelizave kanceroze e prish atë.

Në eksperimentin e zhvilluar në laborator shihet se me ndalimin e gjenit “WWP2” vihet re një rritje e nivelit të proteinës dhe një ndalim i qelizave kanceroze.

“Ky zbulim përbën një mënyrë të re emocionuese në kurimin dhe parandalimin e përhapjes së kancerit”, shprehet Surinder Soond, një nga shkencëtarët e pranishëm në studim.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Zbulohet gjeni që ndikonte në përhapjen e kancerit
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Zbulohet nje shkrim i lashte shqip, 2800 vjet me pare
» Zbulohet numri me 13 milionë shifra
» Arka e Noes
» Jeta jashtëtokësore zbulohet në Indi
» Zbulohet magjistarja 800 vjeçare

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Lajmeve :: Lajmet Mjeksore-
Kërce tek: