Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.bizMjeksia-Grup


Share | 
 

 A e keni ditur qe??

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4  Next
AutoriMesazh
BeLti
Anëtarë i MG
Anëtarë i MG


<b>Postime</b> Postime: 1065

MesazhTitulli: Re: A e keni ditur qe??   Tue Nov 02, 2010 11:39 am


 • Shkencëtarët britanez kanë llogaritur se macat , të cilat ata i mbajnë në shtëpi për 1 vit asgjësojnë50 milion minjë dhe 20 milion zogj të vegjël.
 • Fëllënza është në gjendje që 30 ditë të jetojë pa ushqim.
 • Në janar të vitit 1978 në mishtoren "la Ron" në Misuri të SHBA-ve është prodhuar suxhuku me gjatësi prej 5,7 metrash dhe peshonte 207,3 kg.
 • Me gjatësinë e verifikuar zyrtarisht prej 8,8 cm turku Mehmet Ozjurek është shpallur para pak kohe fitues në garat e dyta ndërkombëtare të hundëmëdhenjvetë nbajtur në Stamboll.
 • Në Britaninë e Madhe është kultivuar lakra më e madhe.Pesha e saj është 51,80 kg.
 • Autobusi i prodhuar në Moskë (Rusi) më vitin 1955 është i gjatë 17 metra dhe në të mund të vendosen 200 udhëtarë.
 • Braziliani Edson Donasimento Pele,konsiderohet si futbollisti më i mirë i të gjitha kohërave.Në 1254 ndeshje futbollisike ai shënoi 1216 gola.
 • Fusha më e madhe e naftës në botë është ajo e Ghavar-it (Arabia Saudite), e ngritur nga kompania a përpunimit të naftës "Armako".Madhësia e fushës është 241,5x35.42 km2.
 • Alfabeti më e gjatë është i gjuhës kamboxhiane me gjithsejt 72 shkronja.
 • Numri më i madh i të vdekurve nga uria është shënuar në periudhën 1918-1943 në të cilën vdiqën gjithsejt 28 104 000 njerëz.
 • Për të prodhuar 1 kg. mjaltë bletës i duhet të thithë nektarin e 12 milion luleve duke bërë rreth 300 000 kilometër fluturim.
 • Luftërat dhe statistikat:Nga 1618 më 1905 janë bërë 1044 luftëra tokësore,122 betejadetare,490 rrethime,44 kapitullime.Lufta më e gjatë llogaritet midis Venecas dhe Turqisë (55 vjet) në vitet 1644-1699, kuse lufta më e shkurtë është ajo midis Austrisë dhe Italisë e cila zgjati vetëm 6 orë.
 • zogu nuk ka shqisën e të nuhaturit dhe të shijes.
 • Qukapiku në ditë han mesatarisht 3000 insekte.
 • Nga barku i vajzës 20 vjeçare nga Devoni Jugor,Angli u nxor "topi" nga qimet e flokëve te saj të cilat i kishte gëlltitur,i rëndë 2,5 kg.Operimi u realizua në mars 1985.
 • Kompjuterat modern janë ndërtuar duke u bazuar në sistemin nervor, por edhe kompjuteri modern nuk i afrohet as nivelit të nje zvarritësi.
 • Një njeri i rritur merr frymë afërsisht 25 000 herë në ditë
 • Rreth 27% e ushqimit në vendet e zhvilluara përfundon në koshat e plerave.
 • Mundësia për të të rënë rrufeja është 1 në 600,000.
 • Në 1870 në Londër jetonin më shumë Irlandezë sesanë Dublin
 • Në Ditën e Nënave në SHBA bëhen më tepër telefonata personale se në
 • çdo ditë tjetër në çdo shtet tjetër.
 • Megjithëse në botë ka më shumë se 600 milionëtelefona, gjysma e botës
 • ende nuk ka bërë asnjë telefonatë.
 • Gjysma e popullsisë së botës fiton vetëm rreth 5% të pasurisë në botë.
 • Në 1750 në botë jetonin rreth 800 milionë njerëz, në1850 nje miliardë më tepër dhe në një 1950 edhe njëtjetër miliard më tepër. Mastaj u deshën vetëm 50 vjet për tu dyfishuar dmth. 6 miliardë.
 • Në Romën Antike veza gjendej vetëm në tavolinat më të rëndësishme dhe ruhej vetëm për miqtë më të rëndësishëm.
 • Në Egjypt veza konsiderohej një privilegj dhe monopol i faraonëve, sacërdotëve dhe shtresave të larta të shoqërisë.
 • Qytetërimet antike, egjiptianët, persianët, grekët e romakët, e kanë kuptuar mjaft mirë se veza e pulës është burim energjie dhe vlerash të papërsëritshme ushqimore.
 • Në botë veza konsiderohet si ushqimi që ka furnizuar për shekuj me radhë proteinën më të mirë me origjinë shtazore dhe si ushqimin që ka shpëtuar popuj të tërë nga rreziku i të mosushqyerit ose të ushqyerit të keq.
 • Persianët kishin një ritual të përhershëm që konsiston në këmbimin e vezëve si shenjë e fillimit të pranverës. Arsyeja e këtij rituali qëndron në besimin se veza është embrioni i jetës. (rikthimi i botës në jetë pas ndërprerjes letargjike gjatë dimrit)
 • E njëjta gjë sot përdoret gjatë pashkëve kristiane të cilat jo rastësisht janë në pranverë pasi japin kuptimin thellë të rikthimit në jetë. (përplasja e vezëve të lyera)
 • Eskymo, një komb që jeton në veri të Europës në mes të borës e të akullit, përvec peshkut ushqehen dhe me mjaft vezë me të cilat plotësojnë shumë mirë nevojat ushqimore të trupit.
 • Clemenceau, burri më i fortë i Francës dhe Tigri i luftës së Përgjithshme, hante 8 vezë në mëngjes dhe 5 vezë në mbrëmje.
 • Në vendet e zhvilluara përqindja e të rritureve qe martohen ka rënë nga 72% ne 1970 në 60 % ne 1996. Mundësia për divorcim në martesën e parë u rrit nga 50% në 67%. Mundësia për divorcim në martesën e dytë është rreth 10 % me e lartë se në martesën e parë.
 • Sherbimi Postar i SHBA dërgon rreth 43% të postës botërore, ndjekësi më i afërt është Japonia me 6 %.
 • Në Perëndim njerëzit ndërrojnë shtepi mesatarisht 1 herë në 7 vjet.
 • Gjysma e popullisë së botës është nën moshën 25 vjeç.
 • Ivani i IV. i cili erdhi në pushtet në vitin 1533 në Rusi, vrau djalin e vet me pretendimin se synonte ti merrte fronin.
 • Formuesi i Çmimit Nobel, Alfred Nobel në fakt ishte nje fabrikator dinamiti.
 • Nëse damarët e njeriut do të vendoseshin njeri pas tjetrit do të mund të përshkronin Ekuatorin 2 herë
 • Mjalti mund të qëndrojë pa u prishur 3000 vjet dhe
 • për këtë arsye dylli i mjaltit përdoret për procesin e mumjazimit.
 • Nëse do të mund të përdornim 13% të trurit, do të mund të shfaqeshim nga një vend në një tjetër.
 • Breshka mund të ecë me 10 km në orë.
 • Peshkaqenët nuk sëmuren.
 • Në fytyrën e një maceje ndodhen 146 muskuj.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
BeLti
Anëtarë i MG
Anëtarë i MG


<b>Postime</b> Postime: 1065

MesazhTitulli: Re: A e keni ditur qe??   Tue Nov 02, 2010 11:39 am

Nje cigare demton sa nje doze kokaine

shkencetaret amerikane kane arritur ne perfundimin se nikotina e duhanit vepron mbi trurin e njeriut me te njejten force si edhe substancat narkotike.
gjate autopsise,eshte vene re se indet e trurit te njerezve qe pin duhan nuk kane pothuajse asnje dallim nga ato te trurit te narkotikeve.Ndikimi negative i nikotines mbi tru eshte i barabarte me ndikimin e narkotikes.Nje cigare demton sa nje doze kokaine,prandaj pohojne shkenctaret eshte kaq e veshtire lenia e duhanit.
Indet per provat laboratorike shkenctaret amerikane i kane marre nga ato zona te trurit qe pergjigjen per mekanizmat e krijimit te vartesise
Mbrapsht në krye Shko poshtë
BeLti
Anëtarë i MG
Anëtarë i MG


<b>Postime</b> Postime: 1065

MesazhTitulli: Re: A e keni ditur qe??   Tue Nov 02, 2010 11:39 am

kinezet kane arritur te kontrollojne trurin e pellumbave

shkectaret kineze kane deklaruar se ata,me ndihmen e disa elektrodave,kane arritur te kontrollojne trurin e pellumbave dhe ti drejtojne ata pergjate fluturimit te tyre.me ane te ketyre elektrodave ata i kethejne pellumbat gjate fluturimit te tyre sa djathtas e majtas,para dhe prapa,i ngrejne ne fluturim apo i ulin ne toke....shkenctaret dergojne komandat e tyre ne trurin e pellumbave me ane te kompjuterave.
sinjalet e elektrodave u ngjajne atyre me ane te te cilave truri kontrollon dhe drejton levizjen e gjymtyreve te trupit te shpendeve.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
BeLti
Anëtarë i MG
Anëtarë i MG


<b>Postime</b> Postime: 1065

MesazhTitulli: Re: A e keni ditur qe??   Tue Nov 02, 2010 11:40 am

shkenctaret zbulojne qenien me te vjeter te planetit tone

shkenctaret e universitetit Bengor,ne veri te britanise se madhe kane zbuluar ne brigjet e islandesnje goce deti,e cila mendohet se eshte qenia e gjalle me jetegjate ne planetin tone.Sipas tyre,kjo goce mund te kete lindur 405 deri410 vjet me pare dhe jeton ende.shkenctaret e pagezuan ate me emrin Min per nder te dinastise imperatoriale kineze,ne periudhen e se ciles ajo ka dale ne jete.deri tani,ne perputhje me librin e rekordeve Gines,qenia e gjalle me jetegjate ne bote mendohej se ishte nje goce tjeter deti e zbuluar ne ujrat e Arktikut ne vitin 1982,e cila mendohet se kur u zbulua e gjalle,ishte afro 220 vjec.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
BeLti
Anëtarë i MG
Anëtarë i MG


<b>Postime</b> Postime: 1065

MesazhTitulli: Re: A e keni ditur qe??   Tue Nov 02, 2010 11:40 am

Iriqi në rolin e armës
Nje person nga Zelanda e Re është akuzuar për sulm më një armë me gjemba, që nuk ishte gjë tjetër pos një iriq.Policia pretendon se William Singalargh ka kapur një iriq dhe e ka hedhur atë disa metra për ta goditur një 15-vjeçar në qytetin Whakatane të Zelandës më 9 shkurt të këtij viti.

"Ai ka goditur viktimën e tij në këmbë, duke lënë shenja gërvishtjeje dhe shpime", ka thënë rreshteri Bruce Jenkins të hënën. I riu nuk ka pasur nevojë për trajtim mjekësor, ka shtuar ai.

Gazeta ‘The Herald on Sunday’ raportoi se nuk dihej nëse iriqi ishte i gjallë apo i ngordhur gjatë sulmit, por se ka qenë i ngordhur në kohën kur është marrë si dëshmi.

Jenkins ka thënë se 27-vjeçari Singalargh është arrestuar menjëherë pas incidentit nën akuzën për sulm me ‘armë’. Ai pritet të paraqitet në gjykatë më 17 prill.

Avokatja e tij, Rebecca Plunket, ka thënë se Singalargh ka për qëllim të deklarohet i pafajshëm. Dënimi maksimal për këtë lloj akuze është pesë vjet burgim.

Edhe pse përdorimi i iriqit si armë në ndonjë sulm është i pazakontë, Jenkins ka thënë se, "njerëzit shpesh dënohen për hedhjen e gjërave ndaj njerëzve të tjerë".
Mbrapsht në krye Shko poshtë
BeLti
Anëtarë i MG
Anëtarë i MG


<b>Postime</b> Postime: 1065

MesazhTitulli: Re: A e keni ditur qe??   Tue Nov 02, 2010 11:40 am

MESHARI---- Këtë vepër të famshme të Gjon Buzukut e ka zbuluar Gjon Nikollë Kazazi në vitin 1740 në Romë.


SKENDERBEU---- Rolin e Skenderbeut në filmin "Skenderbeu" e luajti aktori rus Akaki Horava. Ky film u xhirua në Shqipëri aty ka viti 1957.

CIA---- Gjatë mandatit të dytë të presidentit Klinton, drejtor I CIA-s ka qenë George Tenet (Jorgo Thanati) i cili ka origjinë shqipëtare dhe mendohet se është nga Himara.


FORCAT BËRTHAMORE---- Këto forca janë me intensitet më të madhe se të gjitha forcat tjera të njohura në natyrë.

BOMBA ATOMIKE---- Për herë të parë, me 6 gushtë është hudhur në Hiroshima të Japonisë, ku humben jetën më se 155200 veta. Kjo bombe kishte masën 4080 kg.

BANORI I PESË MILIARDI ME RADHË I TOKES---- është një djalosh nga Zagrebi I Kroacisë, që quhet Mateja Gashpar i lindur më 11 korrik 1988.Me lindjen e tije ,numri I banorëve në tokë u bë fiks 5 miliarde.

KASANDRA---- Është filmi serik më i shikuar në Ballkan deri më sot. Rolin e Kasandres e luajti Koraima Tores, ndërsa romanin 'Kasandra' e shkroi Delija Fialo.

HOTMAIL---- Është provideri me i madhë i e-mailave falas me më shumë se 35 miljon anëtarë.

JAMES BOND 007---- Aktorët që kanë luajtur rolin e Xhejms Bondit deri më sot janë: Shon Koneri, Xhorxh Lezenbija, Roxher Mur, Timoti Dalton dhe Pirs Brosnan.

LUFTA KIMIKE---- Për herë të parë gjermanët e përdorën klorin (Cl) si helm luftarak kundër francezëve me 22 prill 1915, kjo konsiderohet si fillim i luftës kimike.

SHQIPËRIA---- zë vendin e shtatë në botë për përdorësit e duhanit. 800 mijë paketa shiten në ditë ose secili pi nga 19 cigare.

TIRANA---- u themelua më 1614 nga Sylejman Pasha nga fshati Mullet. Ndërtoi një xhami, furrë dhe një hamam. Dy shekuj më vonë dretjimin e qytetit e mori familja Toptani.

AEROPORTI---- më i madhë i botës është CHEK LAP KOK në Hong Kong me sipërfaqe 1248 ha.

TEMPERATURA---- më e lartë e regjistruar në botë është 57,5 gradë në Elaziz të Libisë (Afrikë), kurse më e ulta u regjistrua në stacionin Vostok Antarktidë -89,6 gradë..

NDËRTESA---- më e lartë prej 558 metrave është duke u ndërtuar në Xhakarta të Indonezisë.

BRENDA DITËS---- bëhen rreth 45000 fluturime ajrore duke transportuar mbi 3,5 miljonë udhëtarë.

NËSE DO TË---- mblidhet gjatësia e hapave që bëhen nga njerëzit në 24 orë, kjo largësi do të ishte e barabartë me 88 vajtje ardhje tokë-diell.

ÇDO DITË---- në botë kontrollohen rreth 3 miljonë pasaporta udhëtarësh, që po të vendosen njëra mbi tjetrën do të arrijnë një lartësi me mijëra kilometra.

TITANIKU----është anija që konsiderohet si anija e parë gjigante në botë. Kapaciteti ka qenë 46000 ton me gjatësi 268 m dhe lartësi 53 m. Mund të udhtonin 1343 udhëtarë, ndërsa tani si anije më gjigante është anija Freedom e cila peshon 2,7 miljon ton, gjatësi prej 1296 m, dhe lartësi 105 m, ku mund të udhëtojnë 65000 veta në 20000 apartamente pra një qytet i tërë lëndrues.


RACA---- Në botë raca e bardhë përfshin 46% të popullsisë së përgjithshme botërore, raca e verdhë 36%, raca e zezë 6% dhe racat e përziera 12%.

BUDIZMI---- Emri i këtij besimi rrjedhë nga themeluesi i tij Gaudam Budi (580-460 p.e.s.).Djepi i Budizmit është në Nepal, buzë Himalajeve.

LUFTA---- më e gjatë zgjati 115 vjet ndërmjet Francës dhe Anglisë ndërsa ajo më e shkurta në vitin 1896 ndërmjet Britanisë dhe Zanzibarit që zgjati vetëm 38 minuta.


AUTOMOBILA---- Sot në të gjithë botën qarkullojne rreth 630 milion automobila dhe cdo dite ne bote prodhohen rreth 137 0000 automjete.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
BeLti
Anëtarë i MG
Anëtarë i MG


<b>Postime</b> Postime: 1065

MesazhTitulli: Re: A e keni ditur qe??   Tue Nov 02, 2010 11:40 am

Sikur uji i deteve te kthehej ne kripe
Sikur nga te gjithe ujerat e deteve dhe oqeaneve te nxirrej kripa,me te do te mbulohej gjithe siperfaqja e tokes sone me nje shtrese prej rreth 130 metrash.

Prejardhja e emrit "tenis"
Fjala tenis eshte shkruar ne anglisht dhe anglezet e kane marre nga frengjishtja.Kur fillonte loja dhe njeri gjuante me rrakete para se topi te hidhej i thoshte kundershtarit:"tenez" qe do te thote:"mbaje".Anglezet i dhane fjales formen qe ka sot.

Lotet e krokodilit
Prej kohesh njerezit kishin vene re se krokodilet,pasi hanin gjahun e kapur ne ujin e detit fillonin e lotonin.Kjo dukuri te linte pershtypjen se kjo kafshe qante prene e ngrene.Prandaj dhe lindi shprehja "lotet e krokodilit" qe personifikon hipokrizine e njerezve te ligj. E verteta eshte se krokodilit nuk i vjen keq per kafshen e ngrene,por eshte gjendra e kripes ajo qe prodhon lotet. Dhe pikerisht pasi krokodili ka kollofitur kafshen se bashku me ujin e kripur,fillon veprimin e saj gjendra e kripes qe ndalon sasine e tepert te kripes,e cila del jashte ne formen e pikave te loteve.

Popullsia e botes deri sot
Mendohet se qe nga krijimi i shoqerise njerezore ne bote kane jetuar mbi 80 miliard njerez.

Pse Deti i Zi quhet keshtu?
Perqindja e vogel e kripezimit prej 1.9 perqind i jep Detit te Zi nje ngjyre te erret karakteristike.

Gjuhet e botes
Ne shoqerine e sotme njerezore fliten 2796 gjuhe te ndryshme.Ato ndahen ne 11 grupe kryesore dhe 50 grupe "gjuhesh te vogla".Njerezit qe flasin keto gjuhe perdorin rreth 8000 dialekte.

Kanguru
Kur u duken per here te pare ne Australi,europianet vune re nje kafshe te cuditshme:ajo ecte me kembet e prapsme ndersa ne bark kishte nje si qese nga nxirrnin koken te vegjlit.-C'eshte kjo?- i pyesnin ata indigjentet.
-Kan-gu-ru - pergjigjeshin ata.Qe nga ajo kohe kafsha e cuditshme u quajt kanguru.Kur me vone studjuan gjuhen vendase,evropianet mesuan se "kanguru" do te "nuk kuptoj".

"Insekti i zbutur"
Bleta eshte i vetmi insekt i zbutur nga njeriu.


Elefanti frikacak
Elefantet i tremben lepujve dhe qenve qofshin keta edhe te vegjel.


Sa kushton 1 kg mjalte?
Per te prodhuar nje kilogram mjalte,nje blete i duhet te thithe nektarin e 12 milion luleve dhe per kete te pershkoje nje rruge me gjatesi rreth 300.000 kilometra.


Numri i gjallesave ne det
Ne cdo liter uje te siperfaqes se detit ka mesatarisht rreth 10.000 gjallesa,ne 100 metra ka 3.000 dhe ne 5.000 metra ka mesatarisht 15 gjallesa.


Thellesia me e madhe e deteve dhe oqeaneve
Thellesia me e madhe e deteve dhe oqeaneve ndodhet ne pjesen perendimore te Oqeanit Perendimor dhe arrin ne 11030 metra.

Floket dhe njeriu
Zakonisht nje njeri ka ne koke rreth 100.000 qime floku.Tek flokekuqte kjo shifer arrin ne 90.000,te bjondet ne 140.000 dhe tek brunet dicka ne mes te ketyre dy shifrave.Mesatarisht,cdo dite bien nga 50 deri ne 100 fije floku.

Njerezit me te gjate e me te shkurter
Njeriu me shtatin me te larte ka qene austriaku Frederik Vinkelmeir,qe ka jetuar ne shek.VII.Ai ishte 2.78 m i gjate.Gruaja me e gjate e te gjitha kohrave ka qene gjermania Mariane Wehler me gjatesi 2.55 m.Njeriu me i shkurter ka qene Xhin Vorenburgu me gjatesi 45 cm dhe konkurrentja e tij Halami Aqube Ton Sinai me gjatesi vetem 38 cm.

Shpikesi i telefonit
Uaston,hajde ketu,me duhesh.---Fjala e pare e transmetuar nepermjet telefonit nga shpikesi i tij,Aleksander Graham Bell qe therriste ndihmesin e tij,Uaston.Ai mori patenten e telefonit me numer 174465 ne vitin 1876.

Kuriozitete demografike

Cdo dite ne bote lindin 250.000 njerez.Ne cdo 100 vajza te sapolindura korrespondojne 105 djem te sapolindur.Brenda 50 viteve te ardhshem popullsia e botes do te dyfishohet.

Shpenzimet ushtarake
Ne vitin 1979 u harxhuan per qellime ushtarake 450 miliard $,ne 1985 850 miliard $ dhe sot kalojne shifren prej 1.000.000.000.000 $.

Pabarazite sociale

Ne vitin 1960 1/5 me e pasur e botes kishte te ardhura mbi 20 here me te medha sesa 1/5 me e varfer dhe ne vitin 1960 kjo diference u trefishua.
47 vendet me te pazhvilluara te Afrikes e Azise (qe banohen nga 3 miliard njerez) kane te ardhuara vjetore 500 $ kurse vende te Evropes Veriore kane 20.000 $.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
BeLti
Anëtarë i MG
Anëtarë i MG


<b>Postime</b> Postime: 1065

MesazhTitulli: Re: A e keni ditur qe??   Tue Nov 02, 2010 11:40 am

A e dini se numri i anglishtfolesve ne Kine eshte me i madh se numri i popullsise se SHBA-ve.
A e dini se ne Turqi ka mbi 1 milion njerez me emrin e Mehmet!
A e dini se nje gote uje i nxehte ngrihet me shpejte se nje gote uje i ftohte ne frigorifer!
A e dini se per arsye se numri 13 konsiderohet i pa fat, ne SHBA ne shume hotele ne katin e 13-te nuk ka dhoma.
A e dini se cdo vit numri i makinave shtohet 3 here me shume se numri i njerezve!
A e dini se njeriu me i gjate ne historine boterore ka qene shtetasi amerikan R. P. Wadlow, i cili ka vdekur ne vitin 1940. Gjatesia e tij ka qene 2.72 metre.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
BeLti
Anëtarë i MG
Anëtarë i MG


<b>Postime</b> Postime: 1065

MesazhTitulli: Re: A e keni ditur qe??   Tue Nov 02, 2010 11:40 am

A e dini se stomaku ka një acid hydroklorik, lëndë grryese e njëjtë me atë që përdoret për të trajtuar metalet në industri. Ai mund të grryejë hekurin.

Acidi gërryes në stomak

A e dini se stomaku ka një acid hydroklorik, lëndë grryese e njëjtë me atë që përdoret për të trajtuar metalet në industri. Ai mund të grryejë hekurin. Por në stomak gjithçka është perfekte. Mukusi që rrethon muret e stomakut ruan këtë lëng të mos bëhet e i dëmshëm por vetëm të shërbejë për të tretur ushqimin.

Pozicioni i trupit ndikon në memorien tuaj

Nuk kujtoni një përvjetor? Atëherë provoni të uleni në gjugjë. Memoria mishërohet edhe nga pozicioni. Disa studiues argumentojnë se disa gjëra kujtohen më mirë nëse njeriu ulet në të njëjtin pozicion që ka qenë dikur gjatë ngjarjes.

Shumica e ushqimit shkon për trurin

Megjithëse truri përbën vetëm 2% të peshës së përgjithshme trupore të njeriut, ai kërkon 20% të kalorive dhe oksigjenit të trupit. Për të mbajtur trurin në gjendje pune, tre arterie kryesore pompojnë oksigjen pa pushim. Sikur qoftë edhe njëra prej këtyre arterieve të dëmtohet ose mos të pompojë një herë truri fillon mosfunksionimin normal.

Mijra vezë të papërdorurua

Kur një grua kalon 40 vjeç, cikli menstrual i cili kontrollon nivelin e hormoneve ndalon. Kjo shkakton ndryshim të gjendjes emocionale. Po ashtu edhe prodhimi i vezës fillon të bjerë. Kështu një vajzë adoleshente ka rreth 34 mijë vezë në zhvillim. Rreth 350 prej këtyre vezëve maturohen gjatë jetës së saj (në masën një në muaj). Ndërkohë pjesa tjetër e vezëve të ngelura prishen. Nëse në horizont nuk duket ndonjë shtatëzani, truri mund të ndalojë maturimin e një veze.

Pubertiteti, ja pse është kaq i pakëndshëm

Pubertiteti ndryshon strukturën e trurit. Ne e dimë se hormonet që ndodhen në trup janë të nevojshme për të stimuluar rritjen dhe të përgatisin trupin për riprodhim. Por pse adoleshenca është kaq e pakëndshme për të gjithë? Kjo pasi hormone si testosteroni influencojnë në zhvillimin e neuroneve në tru dhe ndryshimet e bëra në strukturën e trurit shkaktojnë ndryshime të sjellje.


Lëkura ka katër ngjyra

Të gjitha lëkurat kanë katër ngjyra. Edhe lëkura e bardhë ka 3 ngjyra të tjera të fshehura. Kështu afër venave lëkura merr ngjyrë të kuqe. Po ashtu lëkura shoqërohet me pigment të verdhë në pjesë të saj. Ngjyra e fundit ështe e zeza dhe ndikohet nga melanina. Kjo bën që lëkura të ngjajë e zezë në pjesë të mëdha të saj. Të katërta këto ngjyra miksohen dhe krijojnë njerëzit me ngjyra të ndryshme në të gjithë globin.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
BeLti
Anëtarë i MG
Anëtarë i MG


<b>Postime</b> Postime: 1065

MesazhTitulli: Re: A e keni ditur qe??   Tue Nov 02, 2010 11:40 am

Qente PEKINEZE kane qene kafshe te shenjta per Imperatoret Kineze para 2000 vitesh.

- Gjarperijte jane imune ndaj helmit te tyre.

- Lekura tek njerezit eshte me e trashe ne shpine - 0,4 cm.

- Ne New Jersey ekziston muzeu i lugeve, ku ka te ekspozuara 5.400 luge nga pothuajse gjithe vendet boterore.

- Zeri udheton tre here me shpejte ne uje se sa ne ajer.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
BeLti
Anëtarë i MG
Anëtarë i MG


<b>Postime</b> Postime: 1065

MesazhTitulli: Re: A e keni ditur qe??   Tue Nov 02, 2010 11:41 am

- Femijet gjashte vjecare mesatarisht (buze)qeshin deri 300 here brenda dites, ndersa te rriturit nga 15 deri 100 here.

- Bufi eshte shpeza e vetme qe ul kapakun e siperm te syrit kur mbyll syte. Gjithe shpezet tjera ngrejne kapakun e poshtem.

- Ngjyra e kalter ka efekt qetesues per trurin.

- Deri ne maje te kulles se Aifelit ka 1,792 hapa.

- Eshtrat e shendosha te nje njeriu jane me te forta se betoni.

- Si seksolog i pare i Botes llogaritet Vatsjajana, autori i vepres "Kama Sutra".

- "Coca-Cola" ne fillimin e vet eshte shitur vetem ne farmaci.

- Mbiemri i kukulles se njohur "Barbie" eshte Millisent Roberts.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
BeLti
Anëtarë i MG
Anëtarë i MG


<b>Postime</b> Postime: 1065

MesazhTitulli: Re: A e keni ditur qe??   Tue Nov 02, 2010 11:41 am

- Nje gjarper mund te fleje deri ne 3 vjet.


- mjalti eshte i vetmi ushqim qe nuk prishet.


- ylli i detit nuk ka tru.


- kokrrat e rrushit plasin ne furren me ultratinguj.


- mosha e ujrave qe pijme eshte 3 miliarde.


- milingonat mund te jetojne 2 jave nen uje.


-ne bote ka me shume pula se njerez.


- kocka e belit te njeriut eshte me e qendrueshme se betoni.


- ne Turqi ka 1 milione e 229 mije njerez me emrin Mehmet.


- ne mengjes nje kokerr molle ta heq me mire pagjumesine sesa nje kafe.


- ne nje ambjent pa gravitet, flaka e qiririt eshte e rrumbullaket.


- numri i automjeteve rritet 3 here me shume se numri i njerezve.


- ditelindjen e festoni njekohesisht me te pakten 9 milione njerez.


- nqse do fusim ne frigorifer dy gota te njejta ku njera te kete uje te ftohte dhe tjetra uje te ngrohte,uji i ngrohte do ngrije me shpejt se i ftohti.


- nqse do i bashkonim te gjithe damaret e trupit tone do te krijohej nje tub
19,200km i gjate.


- ne Kine ka me shume njerez qe flasin anglisht sesa ne Amerike.

- njeriu me i gjate ka qene amerikani R.P. Wadlow me gjatesi 2.72 metra, i cili vdiq ne vitin 1940.


- kur jemi te dashuruar truri prodhon
"phenylethylamine".
Kjo lende gjendet edhe te cokollata.

- kremerat kundra mushkonjave bllokojne shqisat e tyre, keshtu qe mushkonjave iu duket sikur nuk ka njerez ne dhome.

- kafeja nuk i ben mire te dehurve,bile ne shumicen e rasteve ajo rrit
nivelin e alkolit ne gjak.

- #morrat# e peshtire arrijne te kercejne lart rreth 150 here me shume se gjatesia e tyre trupore,kjo eshte njesoj sikur njerezit te kercenin rreth 300 metra.

- njeriu mund te rroje per nje kohe te gjate pa veshke, mushkeri, stomak, shpretke, temth..... por nuk rron dot as edhe nje minute pa melcine.

- ne nje kg limon gjenden me shume sheqer se ne nje kg luleshtrydhe
Mbrapsht në krye Shko poshtë
BeLti
Anëtarë i MG
Anëtarë i MG


<b>Postime</b> Postime: 1065

MesazhTitulli: Re: A e keni ditur qe??   Tue Nov 02, 2010 11:41 am

Milingonat e ndjejnë tërmetin që më parë dhe dalin menjëherë nga foletë.
Mesatarisht në botë shkohet në shkollë 200 ditë, në SHBA 180 ditë, në Suedi 170 ditë, në Japoni 243 ditë.

Alfabeti më i gjatë është i gjuhës kamboxhiane me gjithsejt 72 shkronja.

Në Zelandën e Re ka 4 milionë njerëz dhe 70 milionë dele
Për të prodhuar 1 kg. mjaltë bletës i duhet të thithë nektarin e 12 milion luleve duke bërë rreth 300 000 kilometër fluturim
Megjithëse në botë ka më shumë se 600 milionëtelefona, gjysma e botës
ende nuk ka bërë asnjë telefonatë

Në 1750 në botë jetonin rreth 800 milionë njerëz, në1850 nje miliardë më tepër dhe në një 1950 edhe njëtjetër miliard më tepër. Mastaj u deshën vetëm 50 vjet për tu dyfishuar dmth. 6 miliardë

E dini se struci e ka syrin me te madh se sa ka trurin?
E dini se bleta eshte qenia me e arrire ne Univers persa i perket anes se instinktit.
Ne nje sekode bleta mund te ''mendoje'' 3 miliard gjera.

E dini se Coca-cola origjinale ka qene e verdhe??

E dini se Cdo person qesh 15 here ne dite??

E dini se Papa me i ri i te gjithe koherave ka qene 11 vjec??

E dini se prinderit me te rinj kane qene 8 dhe 9 vjec,kane qene Kinez ne 1910.

E dini se Libri i pare qe eshte shkruajtur me makinen e shkrimit ka qene "Tom Sowyer"

E dini se Eshte e veshtire te teshtish me syte hapur...( po e provoni ee )
Rreth 27% e ushqimit në vendet e zhvilluara përfundon në koshat e plerave
E dinit qe ç'do njeri prej nesh ka te pakten 3 persona te tjere te shperndare neper bote qe jane njesoj si ne.(sikur te ishim binjake ose me mire trinjake)
Mbrapsht në krye Shko poshtë
BeLti
Anëtarë i MG
Anëtarë i MG


<b>Postime</b> Postime: 1065

MesazhTitulli: Re: A e keni ditur qe??   Tue Nov 02, 2010 11:41 am

A e dini se, milingonat nuk flene kurre

1
Automjeti i parë me gazoline u shpik nga inxhinieri gjerman Karl Benz. Ai ishte me tri rrota dhe u paraqit në publik më 3 Korrik 1886.

2
Anatra është një nga shpendët më të shpejtë. Shpejtësia e këtij shpendi të egër arrin deri 105 km/orë

3
ADN ka një madhësi prej 1 të mijtat e milimetrit, përbehet prej rreth 200 miliard atomesh dhe përmban 1 milion faqe njohuri.

4
Breshka mund të ecë me 10 km në orë.

5
Çdo ditë në Botë sëmuren me sëmundjen e AIDS-it 6000 djem dhe vajza.

6
Deri tani, ndërtesa më e lartë e banuar në botë është Petronas Towers, e ndërtuar në vitin 1996 në Kuala Lumpur të Malajzisë. Ajo ka 96 kate dhe një lartësi prej 452 metra.

7
Gjysma e popullsisë së botës është nën moshën 25 vjeç.

8
Gjuhët zyrtare që fliten në më shumë vende, janë: Anglishtja në 54 vende, Frëngjishtja në 33 dhe Arabishtja në 24.

9
Ivani i IV. i cili erdhi në pushtet në vitin 1533 në Rusi, vrau djalin e vet me pretendimin se synonte ti merrte fronin.

10
Kompjuterët modern janë ndërtuar duke u bazuar në sistemin nervor, por edhe kompjuteri modern nuk i afrohet as nivelit të një zvarritësi.

11
Kafsha më e ndjeshme, domethënë më e zonja për të nuhatur është dhelpra. Sipas eksperimenteve të bëra, është vërejtur se dhelpra mund të nuhas një copë mish, të fshehur në një thellësi 60 centimetra.

12
Kërmilli lëviz me një shpejtësi 0.05 km/orë; pra rreth 100 herë më ngadalë se njeriu.

13
Lakuriqi i natës fluturon vetëm natën dhe për tu mos u përplasur me pengesa që i dalin përpara, përdor një sistem sonari (radari ). Shpejtësia e tij në fluturim mund të arrijë deri 50 km në orë.

14
Lojrat e para moderne olimpike janë zhvilluar në vitin 1896 në Athinë, ku morën pjesë 13 shtete në nëntë lloje sporti.

15
Libija është shteti që ka emrin zyrtar më të gjatë në botë: “al-Jamahiryah al Arabiya al-Libiyah ash Sha Biyah al-Ishtirakiyah” pra të përbëra nga 56 germa… ndërsa emri poetik i Bangkokut, kryeqytetit të Tailandës përbëhet nga 167 germa…

16
Megjithëse në botë ka më shumë se 600 milionë telefona, gjysma e botës ende nuk ka bërë asnjë telefonatë.

17
Mundësia për të të rënë rrufeja është 1 në 600,000

18
Mesatarisht në botë shkohet në shkollë 200 ditë, në SHBA 180 ditë, në Suedi 170 ditë, në Japoni 243 ditë.

19
Më shumë se 1 miliard tranzitorë prodhohen....çdo sekondë.

20
Mjalti mund të qëndrojë pa u prishur 3000 vjet dhe për këtë arsye dylli i mjaltit përdoret për procesin e balsamimit.

21
Milingonat e ndjejnë tërmetin që më parë dhe dalin menjëherë nga foletë.

22
Minjtë nuk mund të vjellin.

23
Macet mund të vrapojnë deri në 50 km/orë. Sigurisht, ky është një lajm i keq për minjtë, të cilët mund të vrapojnë deri 10 km/orë!...

24
Në krahasim me kafshët që jetojnë në ujë, shpejtësia e njeriut në ujë i ngjan asaj të kërmillit… Më të shpejtët mund të arrijnë një shpejtësi 8 km/orë. Shiqoni sa larg është kjo shpejtësi, kundrejt asaj të tonit me bisht blu, që arrin në reth 70 km/orë.

25
Ngadalë por lagë, ashtu si edhe kërmilli, breshka konsiderohet si një nga kafshët më të ngadalshëm. Shpejtësia e saj arrin rreth 0.37 km/orë.

26
Një malë në lëvizje, me gjithë peshën e tij të rëndë, elefanti afrikan është në gjendje të vrapoj me një shpejtësi rreth 40km/orë, duke ia kaluar edhe njeriut.

27
Në Xhakarta të Indonezisë është duke u ndërtuar një ndërtesë me lartësi 558 metra.

28
Një njeriu i duhen përafërsisht 32 vjet për të numëruar nga 1 deri në 1 miliard.

29
Nëse damarët e njeriut do të vendoseshin njeri pas tjetrit do të mund të përshkonin Ekuatorin 2 herë.

30
Nëse do të mund të përdornim 13% të trurit, do të mund të shfaqeshim nga një vend në një tjetër.

31
Në fytyrën e një maceje ndodhen 146 muskuj.

32
Njeriu më i gjatë është 2.75 cm

33
Një njeri i rritur merr frymë afërsisht 25 000 herë në ditë

34
Një njeri harxhon mesatarisht 3 vjet të jetës në banjo.

35
Në krahun e një majmuni ka rreth 25 milionë qime.

36
Në Zelandën e Re ka 4 milionë njerëz dhe 70 milionë dele.

37
Në Australi ka më shumë se 150 milionë dele dhe një popullsi prej rreth 17 milionësh.

38
Numri i vajzave adoleshente në Botë në një ditë që lindin fëmijë është 40.000.

39
Në vendet e zhvilluara përqindja e të rriturve që martohen ra nga 72% në 1970 në 60% në 1996. Mundësia për divorcim në martesën e parë u rritë nga 50% në 67%. Mundësia për divorcim në martesën e dytë është rreth 10 % më e lartë se në martesën e parë.

40
Në Perëndim njerëzit ndërrojnë shtëpi mesatarisht 1 herë në 7 vjet.

41
Në Holandë 84% e infermiereve akuzohen seksualisht në punë.

42
Në 1870 në Londër jetonin më shumë irlandezë sesa në Dublin.

43
Në Ditën e Nënave në SHBA bëhen më tepër telefonata personale se në çdo ditë tjetër në çdo shtet tjetër.

44
Në 1750 në botë jetonin rreth 800 milionë njerëz, në 1850 një miliardë më tepër dhe në 1950 edhe një tjetër miliard më tepër. Pastaj u deshën vetëm 50 vjet për tu dyfishuar dmth. 6 miliardë.

45
Pëllumbat fluturojnë me një shpejtësi mbi 85 km/orë dhe kanë një aftësi të madhe qëndrimi në gjendje fluturimi.

46
Penicilina është zbuluar nga Bakteriologu Aleksandër Fleming në vitin 1928.

47
Pallati perandorak në Pekin (Kinë) shtrihet në një sipërfaqe prej 72 hektarë dhe prandaj quhet edhe pallati më i madh.

48
Peshkaqenët nuk sëmuren.

49
Peshqit e harrojnë çdo gjë që ndodhen vetëm pas 10 min.

50
Që nga viti 1972 janë prodhuar rreth 64 milionë tonë kënaçe alumin (rreth 3 trilion kënaçe). Nëse këto do të vendoseshin njëra pas tjetrës, mund të arrinin deri në hënë rreth 1000 herë. Kënaçet e aluminit përbëjnë 1% të materialeve mbeturina.

51
Çdo ditë në Botë sëmuren me sëmundjen e AIDS-it 6000 djem dhe vajza.

52
Qyteti i parë në botë që njihet të ketë kaluar shifrën e mbi 1 milion banorëve ka qenë Roma ( në vitin 133 para e.r.), më pasë Aleksandria në Egjipt (në vitin 30 para e.r.). Ndërsa Londra e ka kaluar këtë shifër vetëm në vitin 1810, Parisi në vitin 1850 dhe Nju Jorku në vitin 1874.

53
Qyteti që ndodhet në lartësinë më të madhe është qyteti i Uençuan në Kinë. Ai ndodhet në lartësinë prej 5.099 metra.

54
Qyteti me dendësi më të madhe të popullsisë në botë është Hong-Kongu. Në çdo km katrorë të këtij qyteti banojnë 98.053 banorë.

55
Rreth 27% e ushqimit në vendet e zhvilluara përfundon në koshat e plerave.

56
Sipas Byrosë së mirënjohur në SHBA Census, 19% e fëmijëve në Amerikë jetojnë në varfëri.

57
Strucët i kanë sytë më të mëdhenj se truri.

58
Sipas statistikave 100.000 njerëz kanë bërë vetëvrasje në shtetet komuniste .

59
Sateliti i parë artificial rreth Tokës është lëshuar nga ish BRSS në vitin 1954. Ndërsa qenia e gjallë, që për herë të parë ka bërë një fluturim special ka qenë qeni me emrin Laika (BRSS).

60
Struktura e molekulës së ADN është zbuluar në vitin 1953.

61
Strucët mund të vrapojnë me një shpejtësi rreth 70 km/orë.

62
Të paktën 800 mijë njerëz në Angli dhe në Uells kanë mbiemrin Smith, që do të thotë 1 në 61 veta.

63
Vija bregdetare e Kanadasë është më e gjata në botë, rreth 243.600 km e gjatë. Rusia, që është vend me sipërfaqe më të madhe në botë zë vendin të dytë më një vijë bregdetare prej rreth 37.600 km.

64
Xhamia më e madhe në botë konsiderohet Xhamia “Shah Faisal”, pranë Islamabadit në Pakistan. Ajo zë një sipërfaqe rreth 29 hektarë. Salla ku kryhet namazi ka një sipërfaqe prej 0.5 hektarë dhe së bashku me oborrin, bën të mundshme kryerjen e namazit njëherësh nga 100.000 besimtarë. Në sipërfaqet rreth saj mund të falen gjithashtu edhe 200.000 besimtarë të tjerë.

65
1 në 10 persona në botë jetojnë në ishuj.

66
10 universitete më të vjetra të botës janë: 1. Quaraouyi në Marok. I themeluar në vitin 970. 2. Universiteti Al-Azhar në Kairo të Egjiptit, themeluar në vitin 970. 3. Universiteti i Parmës në Itali, themeluar në vitin 1054. 4. Ai i Bolonjës Itali në vitin 1088. 5. I Modenës, Itali 1175. 6. Peruxhias Itali-1200. 7. I Padovës Itali-1222. 8. I Napolit Itali 1224. 9.I Parisit dhe 10.I Sienës Itali-në vitin 1240.

67
4450 priftërinj në Amerikë kryejnë mardhënie seksuale me fëmijë.

68
Më 09.06.1996 Walter Arfeuille (Belgjikë) tërhoqi me dhëmbë 8 vagonë treni mbi hekurudhe.

69
Për herë të parë në histori shkrepsa u zbulua në vitin 1827 nga anglezi Gjon Vokeri (Wolker).

70
Vendi më i thatë dhe jopjellor gjendet në Calami (Kil) ku nuk ka rënë shi 400-vjetët e fundit.

71
Në Italinë mesjetare puthjet nuk mund të merreshin ose jepeshin thjeshtë. N.q.s. një burrë e një grua shiheshin në publik duke u përqafuar ata ishin të detyruar të martoheshin.

72
I pari që ka filluar shërbimin postar ka qenë Muavi Ibn Ebu Sufjan. Shërbimi postar bëhej me kuaj dhe me deve.

73
Portreti i Raziu, mjek dhe filozof i dëgjuar arab, i cili u bë i dëgjuar sidomos me veprën e tij "Kitabul Havi", mbahet akoma i varur në Universitetin e Prixhetonit.

74
Në vitin 1957 mbreti i Francës Henri i III themeloi në Paris katedrën e gjuhës arabe që të lehtësojë zhvillimin e studimeve mjekësore.

75
Në qytetin e Hamburgut në Gjermani ka 27 xhamia.

76
Në Romë ndodhet xhamia më e madhe në Evropë.

77
Kulla e Ajfelit u lëshua në përdorim me 6. VI .1889.

78
Tuneli më i gjatë gjendet në mes kufirit të Italisë dhe të Francës që depërton në majën më të lartë të alpeve (Monblan 4807m), prej nga e ka marrë emrin tuneli Monblan. Është i gjatë 11.7 km.

79
Thellësia më e madhe në botë është në ishujt Mariana, e quajtur Çalenger. Kjo thellësi arrin në 11.033 metra.

80
Pika më e lartë në botë është Mont Everest. Lartësia e saj arrin në 8.848 metra. Për herë të parë e pushtuan alpinistët e Zelandës së Re, me në krye Edmund Hilarin, më 29 maj 1953.

81
Sinani, arkitekti i madh shqiptar (1489 - 1588) gjatë gjithë jetës së tij ndërtoi jo më pak se 355 ndërtesa apo komplekse: 81 xhami të mëdha 50 dhoma faljeje, 62 medrese, 19 mauzoleume, 17 tregje, 3 spitale dhe 7 ujësjellësa. Kryevepra e tij është Xhamia Selimije e ndërtuar në vitin 1522. Në baz të projekteve të tij ndërmjet vitit 1609 dhe 1617 u ndërtua Xhamia Blu.

82
Fëmiu më i madh në botë është Zak Strenker peshon 35kg (në muajin e tetë ).

83
Thuhet se në Kostarikë është zbuluar një majmun me gjatësi 4.3 metra. Sipas këtij zbulimi del se Kin Kongu i njohur në film mund të ketë qenë i vërtetë !!

84
Për herë të parë koncepti i sinusit dhe i kosinusit në trigonometri është futur nga shkencëtari arab Batani. Tabelën e parë të sinuesve e bëri Hasan El-Marakeshi më 1299.

85
Automobili i parë u konstruktua nga Karl Benz më 1885

86
Gazetën e parë në botë e ka botuar Jul Cezari dhe titullohej “Actra Diurina”. Ajo nuk shitej por vetëm shpërndahej në vendet publike .

87
Nervi optik i syrit përbëhet prej 500 mijë fijesh të cilat nëse renditen njëra pas tjetrës do të arrijnë gjatësinë 60 kilometra.

88
Në mjedisin e hapur kur nuk fryjnë erërat, zëri i njeriut mund të dëgjohet 200 metra larg.

89
Dielli mund të nxërë brenda tij një milion Toka.

90
Vëllezërit Orvil dhe Virbur Urajt, më 17 dhjetor të vitit 1903 të parën bënë fluturimin me aeroplan motorik në Kiti Hejk të SHBA-ve.

91
Vendasit nga ujdhesa Bolia në Indonezi gjatë lëvrimit të arës ia qesin rreth qafës kaut thesin e mbushur me gurë të rëndë në mënyrë që t'ia ndalojnë shpejtësinë gjatë lëvrimit

92
Gratë e fisit Bambara të cilët jetojnë në Senegal, tërë trupin e lyejnë me baltë të kuqe.

93
Skandinavët dikur kanë prodhuar litarë shumë të fortë duke shfrytëzuar rrënjët e drunjtëve sidomos të pishës.

94
Piktori i njohur Leonardo da Vinçi ka qenë shumë i fuqishëm, ai ka mundur me duar të këpus patkoin e hekurit.

95
Për te prodhuar një kilogram mjaltë,një blete i duhet te thithe nektarin e 12 milion luleve dhe për këtë te përshkoje një rruge me gjatësi rreth 300.000 kilometra.

96
Sikur nga te gjithë ujerat e deteve dhe oqeaneve te nxirrej kripa,me te do te mbulohej gjithë sipërfaqja e tokës sonë me një shtrese prej rreth 130 metrash.

97
Libri më i vogël në botë është botuar në Itali nga shtëpia botuese “Magonca”. Madhësia e tij është 6x 6 mm, kurse trashësia 2.6 mm, përmban tekstin “Ati Ynë “.

98
Ne çdo litër ujë të sipërfaqes se detit ka mesatarisht rreth 10.000 gjallesa,ne 100 metra ka 3.000 dhe ne 5.000 metra ka mesatarisht 15 gjallesa.

99
Telefonin e parë e zbuloi Aleksandër Graham Bell, me 1875.

100
Elefantët i tremben lepujve dhe qenve qofshin këta edhe te vegjël.

101
Bleta është i vetmi insekt i zbutur nga njeriu.

102
Stadiumi më i madh në botë Marakana në Rio De Zhaniero ku vend për 205 mijë shikues.

103
Libri më i madh në botë që është botuar në Tuluzë të Francës peshon 8 tonë , ndërsa përmasat e tij janë gjigante 3x4 metra . Përmban biografi të njerëzve të mëdhenj, francez , tregime etj .

104
Mendohet se qe nga krijimi i shoqërisë njerëzore ne bote kane jetuar mbi 80 miliard njerëz.

105
Kafepirësit mendojnë më shpejtë dhe veprojnë më logjikisht se ata që nuk e përdorin kafe-në.

106
Oqeani më i madh është Paqësori. Sipërfaqja e tij është 179.680.000. km. katrorë kurse oqeani më i vogël është Oqeani i Ngrirë i Veriut që ka 14.090.000 km. katrorë.

107
Gadishulli më i madh në botë është ai i Arabisë, me sipërfaqe 2.730.000 km. katrorë.

108
20% e energjisë së trupit përdoret nga truri

109
Grimcat e hekurit të gjetura në Hënë dhe të sjella në Tokë kanë një veti të veçantë, ato nuk ndryshken

110
Qyteti më i madh në botë është Meksiko Siti dhe ka mbi pesëmbëdhjetë milionë banorë.

111
Jupiteri është aq i madh sa që mund të zinte brenda tij të gjithë planetët e tjerë..

112
Pija freskuese që shitet më së shumti në botë është Coca-Cola . Brenda ditës konsumohen më shumë se 250 milion shishe.

113
Eskimezët kur e lëshojnë shtëpinë patjetër e rrëzojnë së paku një pjesë të shtëpive të tyre të ndërtuar prej akulli në mënyrë që ajo të mos bëhet strehim i shpirtrave të këqij.

114
Sipas shkencëtarëve amerikanë, Hëna çdo një mijë vjet largohet nga Toka për 20 metra për shkak të dobësimit të fuqisë tërheqëse të Tokës - gravitacionit.

115
Mjeku mysliman Eraziu i njohur në Evropë si Razes ka shkruar 220 vepra mjekësore ku disa prej tyre janë Enciklopedi.

116
Kanguri më i madh (Macropus rufus) në Australinë qendrore, -jugore dhe atë -lindore, plotësisht i drejtuar është 1,80 m i lartë, dhe gjatësia e përgjithshme (megjithë bisht) është 2,85 m. Pesha e tij rreth 90 kg.

117
Fjala e pare e transmetuar nëpërmjet telefonit është "Uaston hajde këtu - më duhesh" dhe është thënë nga shpikësi i telefonit Aleksandër Graham Bell qe thërriste ndihmësin e tij Uaston. Ai e mori patentën e telefonit me numër 174465 ne vitin 1876

118
Më 17.12.1998 kinezi Li Jian Hua në emisionin televiziv Guinnes World Records: ngriti me vesh peshën 50 kg (tjegulla ndërtimi të lidhura bashkë dhe të kapur në veshin e tij).

119
Vetëm mushkonjat femra pickojnë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
BeLti
Anëtarë i MG
Anëtarë i MG


<b>Postime</b> Postime: 1065

MesazhTitulli: Re: A e keni ditur qe??   Tue Nov 02, 2010 11:41 am

E e dini se; Çajupi 4 vitet e fundit te jetes se tij i ka kaluar si i verbuar?


A e dini se 61% të klikimeve në Internet përfundojnë në faqe pornografike?

41% të njerëzimit i marrin njerëzit me flokë të dredhura jo seriozisht.

Donald Duck ka qenë i ndaluar në Finland ngase nuk mbante pantollona.

Në botë vdesin më shumë njerëz nga tapa e shampanjës se nga insekte vdekjeprurëse.

Eskimet i përdorin frigoriferët për të penguar ngrirjen e gjërave ushqimore.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
BeLti
Anëtarë i MG
Anëtarë i MG


<b>Postime</b> Postime: 1065

MesazhTitulli: Re: A e keni ditur qe??   Tue Nov 02, 2010 11:41 am

E dinit se thojt e duarve rriten 4 here me shpejt se ato te kembeve
E dinit ju qe : duke marre parasysh qe sa here hapim e myllim syt gjat dites i binte qe ne nje vit te perplasinim kapaket e syve mbi 10milion heresh

po si slodheni xhonem


E dini qe elefanti esht kafasha e vetme qe smund te hidhet (kercej)

A nuk thuni shyqyr
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
A e keni ditur qe??
Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 2 e 4Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup ::  :: -
Kërce tek: