Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.bizMjeksia-Grup


Share | 
 

 Hidrokarburet

Shko poshtë 
AutoriMesazh
iliriana
Studentë i FM-së
Studentë i FM-së
avatar

<b>Postime</b> Postime : 3702

MesazhTitulli: Hidrokarburet   Tue Nov 02, 2010 6:33 am

Hidrokarburet bëjn pjesë në grupin e kimisë organike , dhe janë komponime të përbëra prej dy komponentave kryesorë karbonit dhe hidrogjenit .Hidrokarburet janë burime të rëndësishme në ushqimin e njeriut si përbërje e frutave , karotës në përbërjen e vajit të bimëve të larta,poashtu gjenden edhe në përbërjen e naftës , gazi nëntokësor . Hidrokarburet janë të ndara në hidrokarbure aciklike dhe hidrokrbure ciklike . Hidrokarburet Aciklike Hidrokarburet aciklike ndryshe quhen alimfatike dhe janë të ndara në dy grupe : Hidrokarbure të ngopura dhe hidrokarbure të pangopura.

1. Hidrokarburet e ngopura ndryshe quhen Alkanët dhe kanë karakteristikë lidhjen njëfishe ( C-C ) të cilat gjat emërtimit marrin prapashtesën AN dhe kanë formulë të përgjithshme CnH₂n+₂ .
2. Hidrokarburet e pangopura ndahen në Alkenët dhe Alkinët . Alkenët si karakteristikë e kanë lidhjen dyfishe ( C=C ) dhe gjat emërtimit marrin papashtesën EN dhe kanë formulë të përgjithshme CnH₂n . Alkinët kanë karakteristikë lidhjen trefishe ( C≡C ) gjat emërtimit marrin prapashtesën IN kanë formulë të përgjithshme CnH₂n-₂ . Hidrokarburet Ciklike Hidrokarburet Ciklike ndryshe quhen aromatike ndahen në dy grupe : Cikloalkan dhe Cikloalken

1. Cikloalkanët emërtohen nëse emrit të alkanit i shtohet parashtesa CIKLO dmth Ciklo+Alkan=Cikloalkan psh. ( ciklopropan C₃H₆ ) dhe kanë formulë të përgjithshme CnH₂n ku n≥3 .
2. Cikloalkenët emërtohen nëse emrit të alkenit i shtohet parashtesa CIKLO dmth Ciklo+Alken=Cikloalken psh. ( ciklopenten C₅H₈ ) dhe kanë formulë të përgjithshme CnH₂n-₂ ku n≥3 . Përdorimi Hidrokarburet janë një nga burimet më të rëndësishme energjitike të tokës. Mbizotërues të përdorimit të hidrokarbureve është si një burim i djegshëm i karburantit. Në formën e tyre të ngurtë , hidrokarburet marrin formën e asfaltit. Metani dhe etani janë në gjëndje të gaztë në temperaturat normale dhe nuk mund të jetë i lëngshëm nga presioni i vetëm . Propani është megjithatë lëng i lehtë, dhe ekziston më së shumti si një lëng. Butan është lëng i lehtë . Pentani është i lëngshëm në temperaturën normale , që zakonisht përdoret në kimi dhe industri si një lëndë gati pa erë të fuqishme. Heksani është gjithashtu është një jo-polar , jo-aromatik , tretës , si dhe një pjesë e rëndësishme e zakonshme benzinë . Heksani dhe oktanit - alkanët , alkenët dhe cikloalkanët izomerik janë komponentët kryesorë të benzinës , naftës ,dhe përzierje tretës industriale.


Diegia e karburantëve


Hidrokarburet aktualisht janë burimi kryesor i botës së energjisë elektrike dhe ngrohjes burimeve (si për shembull në shtëpi për ngrohje) për shkak të energjisë së prodhuar duke djegur. Shpesh kjo energji është përdorur si drejtpërdrejt në ngrohjen si ngrohës në shtëpi, të cilat i përdorin ose të naftës apo gazit natyror . Diegia e hidrokarbureve është përdorur për të ngrohur ujë , e cila pastaj është qarkulluar . Një parim i ngjashëm është përdorur për të krijuar energji elektrike në termocentralet . Metani lironvetëm një dioksid karboni (CO2) për dy Molekulat e ujit ( H2O )
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Hidrokarburet
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Shkencave egzakte :: Biologji & Kimi-
Kërce tek: