Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.bizMjeksia-Grup


Share | 
 

 Eliminohet Italia

Shko poshtë 
AutoriMesazh
A.Z™
Moderator/e
Moderator/e
avatar

<b>Postime</b> Postime : 2150

MesazhTitulli: Eliminohet Italia   Fri Jun 25, 2010 2:31 pmKampioni i botës në fuqi është turpëruar nga Sllovakia me rezultat 2-3, për t’i dhënë fund Kampionatit të sivjetmë Botëror që në fazën grupore.
Sllovakët e nisën sfidën shumë më mirë me kontrollim të lojës që në minutat e para. Pas një hutie në mbrojtjen italiane, Robert Vittek kaloi përfaqësuesen e tij në epërsi (25’).

Në fraksionin e dytë u inkuadrua Andrea Pirlo që ishte dhe katalizator i lojës së italianëve. Në minutën e 67-të, pas një harkimi të bukur në zonë, goditjen e Quaglierallas nga vija e dëboi Martin Skrtel. Topi kaloi vijën, por gjyqtari Howard Webb heshti.

Një pasim të mrekullueshëm të Marek Hamsik e shfrytëzoi për mrekulli Robert Vittek që nga mospërqendrimi i Giorgio Chiellinit shënoi për 2-0 dhe gëzimin e madh në shtabin sllovak (73’).

Në minutat në vazhdim Italia hodhi të gjitha forcat në sulm, me ç’rast u zhvillua ndeshje tejet dramatike. Antonio Di Natale nga një goditje e kthyer nga portieri sllovak shënoi golin e parë për italianët në këtë sfidë (81’). Në tentim për të marrë topin, u krijua një rrëmujë në zonë, kur portieri sllovak e grushtoi Quagliarellan, veprim që u ndëshkua vetëm me karton të verdhë.

Drama vazhdoi dhe në minutën e 85-të, Italisë ii anulua një gol pa të drejtë. Fabio Quagliarella shënoi golin e barazimit për Italinë, por për herë të dytë në këtë sfidë, Azzurëve iu mohua goli, kësaj radhe për shkak të pozitës jashtë loje.

Megjithatë, përkundër presionit të italianëve, Sllovakia e vulosi fitoren historike me anë të Kamil Kopunek që në kontaktin e parë me top, parabolloi portierin Federico Marchetti, pas një pakujdesie në mbrojtjen Azzure.

Pranë rezultatit 3-1 dhe kur të gjithë humbën shpresat, del në skenë Fabio Quaqliarella që me një parabollë mjeshtërore fotografoi portierin sllovak Mucha (90’) dhe vazhdoi dramën e cila nuk dha rezultat në minutat e mbetura shtesë.

Pasi që ndeshja tjetër Paraguai-Zelandë e Re përfundoi me barazim pa gola, Paraguai prin Grupin F me pesë pikë, ndërsa në pozitën e dytë përfundoi Sllovakia me katër pikë. Italia me dy pikë dhe në pozitën e fundit, përshëndetet nga Kampionati Botëror.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.mjeksia-grup.tk
 
Eliminohet Italia
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Itali - UFO

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Afrika e Jugut 2010-
Kërce tek: