Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.bizMjeksia-Grup


Share | 
 

 PLANETI TOKë

Shko poshtë 
AutoriMesazh
A.Z™
Moderator/e
Moderator/e
avatar

<b>Postime</b> Postime : 2150

MesazhTitulli: PLANETI TOKë   Tue May 11, 2010 8:07 pm

Toka (lat. Terra) është planeti i tretë i sistemit diellor. Toka është rreth 4,55 Miliard vjet e vjetër, dhe i vetmi planet në sistemin tonë diellor ku është zhvilluar jeta. Toka ka një satelit i cili quhet Hënë. Supozohet që toka u formua si rezultat i shpërthimit të një ylli të madh. Çdo vit toka goditet nga mijëra meteor me madhësi relativisht të vogël te cilet duke kaluar neper atmosfere digjen.

Forma dhe madhësia e Tokës
Toka e ka përafërsisht formën e topit apo sferës. Si pasojë e rrotullimit të tokës rreth boshtit të vet Toka eshtë deformuar ashtu që në dy polet e saj është e shtypur dhe ka marrë formën e një elipsoidi i tillë që rrafshi që e pret Tokën sipas paraleleve pret një rreth ndërsa rrafshi që e pret sipas meridianeve pret një elipsë.

Lëvizjet e Tokës dhe rrjedhojat e tyre
Toka rrotullohet rreth boshtit te vet dhe rreth diellit. Rrotullimi reth boshtit të vet që sjell ndryshimin e dites dhe te nates quhet Rotacion. Rrotullimi rreth Diellit quhet Revulocion si pasojë kemi ndërrimin e stinëve të vitit

Ndërtimi i brendshëm i TokësEdhe pse ende nuk ka njohuri të plota për ndërtimin e brndshëm të Tokës është pranuar ndarja e ndërtimit të brendshëm të saj në tri mbështjellje-gjeosfera: korja e Tokës ose litosfera, mbështjellsi i bërthamës ( ose mantia-manteli) dhe bërthama e Tokës.Të ardhmen---
E ardhmja e planetit është i lidhur ngushtë me atë të Diellit. Si rezultat i akumulimit të qëndrueshme e helium në thelbin e dielli, shkëlqim drite gjithsej ylli-së do të rritet ngadalë. Shkëlqim drite e Diellit do të rritet me 10% gjatë Gyr ardhshme 1,1 (1.1 miliard vjet) dhe nga 40% në 3,5 Gyr ardhshëm. [42] Klima modele tregojnë se rritja e rrezatimit në Tokë ka të ngjarë të kenë pasoja të tmerrshme , duke përfshirë edhe humbjen e mundshme të oqeaneve të planetit. [43] Temperatura e rritur sipërfaqen e Tokës do të përshpejtojnë CO2 cikël inorganike, duke ulur përqendrimin e saj në nivele më vdekjeprurës për bimët (10 ppm për C4 fotosintezë) në rreth 900 milion vjet. Mungesa e bimësisë do të rezultojë në humbjen e oksigjenit në atmosferë, jeta është kaq e kafshëve do të bëhet shuhen brenda disa milion vjet të tjera. [44] Pas një tjetër miliard vjet të gjithë sipërfaqen e ujit do të ishin zhdukur [14] dhe thotë temperatura globale do të arrijë 70 ° C [44] (158 ° F). Toka pritet të jetë efektivisht i banueshëm për rreth 500 milion vjet, [45] edhe pse kjo mund të zgjatet deri në 2.3 miliardë vjetësh, nëse azotit është larguar nga atmosfera. [46] Edhe në qoftë se e Diellit janë të përjetshme dhe të qëndrueshme, ftohje e vazhdueshme e brendshme e Tokës do të rezultojë në një humbje e madhe e CO2 të saj për shkak të volcanism reduktuar, [47] dhe 35% e ujit në oqeane do të vijnë për të vishem për shkak të avullit të reduktuara venting nga mesi i oqeanit kreshtat. [ 48] Dielli, si pjesë e evolucionit të saj, do të bëhet një gjigant të kuq në rreth 5 Gyr. Modele parashikojnë se Dielli do të zgjerohet për të rreth 250 herë rreze e tij të tashme, afërsisht 1 AU (150.000.000 km). [42] [49 fatin] Tokës është më pak e qartë. Si një gjigant të kuq, Dielli do të humbasë rreth 30% e në masë të saj, kështu që, pa efekte baticës, Toka do të shkojë në një galaksion 1,7 AU (250.000.000 km) nga Dielli kur ylli arrin atë rreze maksimale. Prandaj, e planetit pritet të shpëtuar mbulesë nga zgjeruar atmosfera rrallë e jashtme Die, edhe pse shumica, nëse jo të gjitha, jeta e mbetura do të shkatërrohen për shkak të shkëlqim drite u rrit Diesë. [42] Sidoqoftë, një simulim më të kohëve të fundit tregon se orbitën e Tokës do të shkatërrim për shkak të efekteve të baticës dhe terhiq, duke shkaktuar atë për të hyrë në atmosferën e kuqe Diellit gjigand dhe të shkatërrohen.
popullsia---
'Lëvizja e popullsisë në botë
Viti Numri i banorëve
1804. 1.000.000.000
1927. 2.000.000.000
1960. 3.000.000.000
1974. 4.000.000.000
1987. 5.000.000.000
1999. 6.000.000.000
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.mjeksia-grup.tk
 
PLANETI TOKë
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Alarm,... planeti Tokë po vdes
» Planeti i 12
» Racat Aliene - Jashtëtokësore
» Nibiru, planeti i 10 (misteri qe fsheh ky planet)
» Planeti Serpo

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Shkencave egzakte :: Gjeografi & Gjeologji-
Kërce tek: