Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.bizMjeksia-Grup


Share | 
 

 Në dimër më shumë ndjenja negative

Shko poshtë 
AutoriMesazh
dr.FjoollaaH™
WebMaster
WebMaster
avatar

<b>Postime</b> Postime : 9044

MesazhTitulli: Në dimër më shumë ndjenja negative    Sat Feb 11, 2012 8:46 pm


Një person i ftohtë, si nga ana sociale dhe fizike është një person i vetmuar.

Kur jetohet në vetmi edhe temperatura e trupit ulet shumë. E mbështesin këtë teori një grup kërkuesish të Rotman School of Management të Universitetit të Torontos në një studim të publikuar në revistën “Shkenca e Psikologjisë”.

Teza e mbajtur nga kërkuesit tregon se ekziston një lidhje shumë e thellë me perceptimit të temperaturës dhe gjendjes psikologjike. Për të arritur në këtë teori kërkuesit kanë bërë dy eksperimente.
Një grupi vullnetarësh iu kërkua të kujtonin një eksperiencë përjashtimi dhe vlerësimi në shoqëri dhe të provonin të masnin temperaturën e ambientit në të cilat janë gjendur kur kanë provuar atë eksperiencë. Ai që kujtonte një eksperiencë përjashtimi ka deklaruar se ka perceptuar më shumë ftohtësi.

Në eksperimentin e dytë, përkundrazi, vullnetarët kanë luajtur së bashku me një top nëpërmjet stimulimit me kompjuter. Disa prej tyre, janë përjashtuar disa herë nga loja, ndërkohë që disa të tjera kanë fituar shumë herë topin. Menjëherë më pas, kërkuesit kanë kërkuar më shumë ushqime dhe pije të nxehta, sikur të donin të kompensonin ndjenjën e të ftohtit të perceptuar për shkak të përjashtimit që kanë pësuar.

Sipas kërkuesve, kjo mund të shpjegojë përse shumë shpesh personat janë më të ekspozuar ndaj ndjenjave negative gjatë dimrit./Telegrafi/

_______________________
L.VETEVENDOSJE!
Feja e Shqiptarit është Shqiptaria
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.mjeksia-grup.tk
 
Në dimër më shumë ndjenja negative
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Largoni mendimet negative!
» Mendimet negative, nxitese te semundjeve
» Si të largoni energjinë negative nga shtëpia
» Shërime shpirtërore
» Facebook, si një filial i CIA-s

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Lajmeve :: Lajmet Mjeksore-
Kërce tek: