Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.bizMjeksia-Grup


Share | 
 

 Konsumimi i tepërt i bukës rrit tensionin

Shko poshtë 
AutoriMesazh
dr.FjoollaaH™
WebMaster
WebMaster
avatar

<b>Postime</b> Postime : 9044

MesazhTitulli: Konsumimi i tepërt i bukës rrit tensionin   Fri Feb 10, 2012 6:07 pm

Buka është burimi kryesor i kripës për amerikanët. Këtë e bëri të ditur Qendra Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve, e cila publikoi një liste me ushqime që janë burim kripe.

Vetëm 44% e ushqimeve bazë furnizonin me kripë dietën e amerikanëve. Kripa është burimi primar i sodiumit që rrit tensionin e lartë.

Buka thanë ekspertët nuk është më e kripur se ushqimet e tjera por njerëzit janë të prirur ta konsumojnë bukën në sasi të mëdha.

Burim tjetër i kripës në organizëm janë mishi, sallamrat dhe picat. Sipas specialistëve kripa duhet të limitohet deri në një lugë çaji në ditë.

_______________________
L.VETEVENDOSJE!
Feja e Shqiptarit është Shqiptaria
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.mjeksia-grup.tk
 
Konsumimi i tepërt i bukës rrit tensionin
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Dielli dhe fuqia e tij
» Mendimet negative, nxitese te semundjeve
» Gjumi e rrit stresin, nuk e zvogëlon
» Vajzë apo djalë - kjo mund të bëhet me anë të Astrologjisë

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Keshillave :: Ushqimi dhe Dieta-
Kërce tek: