Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.bizMjeksia-Grup


Share | 
 

 Çamçakëzi redukton stresin dhe përmirëson performancën

Shko poshtë 
AutoriMesazh
dr.FjoollaaH™
WebMaster
WebMaster
avatar

<b>Postime</b> Postime : 9044

MesazhTitulli: Çamçakëzi redukton stresin dhe përmirëson performancën    Sat Feb 04, 2012 5:39 pm

Gjatë një eksperimenti të shkencëtarëve australianë, personat që përtypnin çamçakëz gjatë një testi të stresit, dëshmuan që vëmendja e tyre dhe kujtesa e tyre filluan të përparonin.

Gjithashtu, ata dëshmuan të kenë nivel të hormonit kortizol 16% më të ulët. Përtypja e stimulon rrjedhjen e gjakut në nofull, dhe ka shanse të mira që e stimulon edhe rrjedhën e gjakut në tru. Oksigjeni shtesë me këtë rrjedhje të rritur të gjakut e rrit kthjelltësinë
mendore, dhe do të ndiheni më pak të stresuar.

Eksperimentet laboratorike kanë treguar se gjatë stresit të lehtë, personat që përtypin çamçakëz e zvogëlojnë nivelin e stresit për 16 %, derisa kur është në pyetje stresi i rëndë, deri në 1/10 të ngjashme janë përqindjet edhe kur është në pyetje rritja e koncentrimit. /Telegrafi/

_______________________
L.VETEVENDOSJE!
Feja e Shqiptarit është Shqiptaria
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.mjeksia-grup.tk
 
Çamçakëzi redukton stresin dhe përmirëson performancën
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Kura per Ankthin,Stresin dhe Semundjet e Zemres
» Optimizmi në jetë
» Stresi
» Gjumi e rrit stresin, nuk e zvogëlon
» A ju pëlqen Vetmia?

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Lajmeve :: Lajmet Mjeksore-
Kërce tek: