Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.bizMjeksia-Grup


Share | 
 

 Gazrat rrezikojnë për infarkt

Shko poshtë 
AutoriMesazh
dr.FjoollaaH™
WebMaster
WebMaster
avatar

<b>Postime</b> Postime : 9044

MesazhTitulli: Gazrat rrezikojnë për infarkt    Sat Feb 04, 2012 5:36 pm

Shkencëtarët studiuan anamnezat e 80 mijë pacientëve që mendohet të kenë pësuar infarkt për shkak të ajrit të papastër dhe studimet treguan se midis ajrit të papastër dhe kësaj sëmundjeje, ekziston vërtet një lidhje e ngushtë.

Shkencëtarët, madje, arritën në përfundimin se rreziku i infarktit mbetet edhe gjashtë orë pas largimit nga vendi me ajër të pisët. Ende nuk është i qartë mekanizmi i ndikimit të gazrave mbi muskujt e zemrës, megjithatë, specialistët mendojnë se ky rrezik ka lidhje me lëndët që përmbajnë gazrat e ndryshëm, sidomos nga ato të djegies së naftës dhe të benzinës në motorët e automobilave. Këto lëndë "trashin" gjakun dhe provokojnë plasjen e enëve të gjakut.

Shkencëtarët mendojnë se gazrat nuk janë faktorë i vetëm, por ato, kur bashkohen me faktorë të tjerë, e dëmtojnë rëndë zemrën. /Telegrafi/

_______________________
L.VETEVENDOSJE!
Feja e Shqiptarit është Shqiptaria
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.mjeksia-grup.tk
 
Gazrat rrezikojnë për infarkt
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Lajmeve :: Lajmet Mjeksore-
Kërce tek: