Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.bizMjeksia-Grup


Share | 
 

 Kafjalli kontrollon peshën

Shko poshtë 
AutoriMesazh
dr.FjoollaaH™
WebMaster
WebMaster
avatar

<b>Postime</b> Postime : 9044

MesazhTitulli: Kafjalli kontrollon peshën    Sat Feb 04, 2012 5:30 pm

Se ngrënia e kafjallit (shujtës mëngjesore) është shprehi e shëndoshë, që moti ekzistojë dëshmitë shkencore.

Shkencëtarët e New York-ut e kanë provuar këtë në njerëzit që i kanë hulumtuar: ata që kanë ngrënë çdo ditë kafjall, për një vit kanë humbur rreth 15 kilogramë, ndërsa ata që e kanë ‘kërcyer’ shujtën mëngjesore, në vend të truphollësisë, kanë shtuar kilogramët e padëshiruar!

Zvogëlimi për 5 deri 10 për qind e peshës trupore, do t’ju:

• zvogëlojë rrezikun nga vdekja e hershme për 20%
• ulë shtypjen e gjakut për më shumë se 10 njësi
• ulë nivelin e sheqerit për 50%
• ulë trigliceridet për 30%
• ulë nivelin e kolesterinës për 30%
• rritë vetëbesimin dhe sukseset personale për 40%

_______________________
L.VETEVENDOSJE!
Feja e Shqiptarit është Shqiptaria
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.mjeksia-grup.tk
 
Kafjalli kontrollon peshën
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Lajmeve :: Lajmet Mjeksore-
Kërce tek: