Mjeksia-Grup
Faliminderit per viziten!

Nese keni deshire qe te i lexoni te gjitha seksionet e forumit ju sygjerojm qe te regjistroheni, seksionet te cilat nuk mund te i leconi pa u regjistruar jane: Prodhime Tona, Libra Shqipë, Libra te huaj, Seminare Mjeksore, Teste te Provimeve etj. Andaj behu pjese e jona, regjistrimi juaj ndihm per dike.

Me rrespekt Saffi i M-G


Www.Mjeksia-Grup.tk
Www.Mjeksia-Grup.com
Www.Mjeksia-Grup.yforum.bizMjeksia-Grup


Share | 
 

 Shenjat e urinës

Shko poshtë 
AutoriMesazh
dr.FjoollaaH™
WebMaster
WebMaster
avatar

<b>Postime</b> Postime : 9044

MesazhTitulli: Shenjat e urinës    Thu Feb 02, 2012 8:12 pm

E dini se lëkura, thonjtë dhe bebja e syrit mund të zbulojnë probleme “të fshehura” të organizmit? Por jo vetëm këto. Edhe ngjyra e urinës mund të përbëjë një tregues të sëmundjeve të rënda.

Çfarë mund të kuptoni kur urina juaj ka ngjyrë:

Të verdhë të hapur ose pa ngjyrë: Mund të jetë shumë e holluar sepse keni pirë shumë lëngje. Kujdes! Nëse kombinohet dhe me simptoma të tjera, mund të tregojë pamjaftueshmëri të veshkave.

Të verdhë të errët: Ka të bëjë me grumbullimin e urinës nga: tharja trupore, djersitja e tepërt, diare ose të vjella.

Portokalli ose të kuqërremtë: Mund të jetë shkak përdorimi i disa ilaçeve. Këshillohuni menjëherë me doktorin tuaj.

Kafe ose të kuqe: Hematuria (gjaku në urinë) mund të përbëjë një tregues të ndonjë problemi patologjik dhe nevojitet mendimi i menjëhershëm mjekësor.

Rozë, të kuqe: Ka mundësi të jetë prej konsumimit të ushqimeve, si: panxhari dhe qershitë, të cilat kanë ngjyrë të theksuar ose prej marrjes së disa lloj ilaçeve të caktuara. Në qoftë se kjo ngjyrë vazhdon, atëherë këshillohuni me mjekun tuaj.

Në qoftë se është e shkumëzuar: Mundet të jetë një tregues i humbjes së proteinave, për shkak të ndonjë sëmundjeje në veshka. Komunikoni menjëherë me mjekun tuaj.

/Telegrafi/

_______________________
L.VETEVENDOSJE!
Feja e Shqiptarit është Shqiptaria
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.mjeksia-grup.tk
 
Shenjat e urinës
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Shenjat dhe simbolet
» Dasma te shenjat Zodiake
» Shenjat zodiakale dhe vendet
» Nga çka frikësohen më së shumti shenjat e horoskopit?
» Shenjat se familjari i vdekur gjendet afër nesh

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mjeksia-Grup :: Kendi i Lajmeve :: Lajmet Mjeksore-
Kërce tek: